O Ντε Κολό ξέρανε την Μπαρτσελόνα κι η Βιλερμπάν έκανε την έκπληξη της σεζόν! (vids)

2022-12-09T22:42:51+00:00 2022-12-10T04:18:30+00:00.

09/Dec/22 22:42

Ο Ντε Κολό ”ξέρανε” την Μπαρτσελόνα και έδωσε μία τεράστια νίκη στη Βιλερμπάν στο “Palau” με 75-74 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, στη μεγαλύτερη φετινή έκπληξη της σεζόν.

Για την δωδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκα η Βιλερμπάν σόκαρε την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη, επικρατώντας της με 75-74. Αυτό ήταν το δεύτερο μεγάλο φετινό “διπλό” για τους Γάλλους, ύστερα από αυτό στην Μπολόνια (6η αγωνιστική, 79-84). Χάρις σε αυτή την νίκη η Βιλερμπάν έβαλε στοπ στο αρνητικό σερί των 5 ηττών που είχε.

Η Μπαρτσελόνα, που την ερχόμενη Παρασκευή (16/12)  αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Παναθηναϊκό, στερήθηκε των Χίγκινς-Αμπρίνες και πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ με τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ (8-4). Από την άλλη η ομάδα του Τόνι Πάρκερ ανέβηκε στο 4-8.

Για την επόμενη αγωνιστική η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει την Μονακό εκτός έδρας (14/12), ενώ η Βιλερμπάν υποδέχεται την Παρτιζάν (13/12).

Η εξέλιξη: Η Βιλερμπάν μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με πρωταγωνιστές του Ομπασοχάν και Φαλ προηγήθηκε στα μισά του δεκαλέπτου με 6-10. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και σε συνδυασμό με τα τραγικά ποσοστά της Μπαρτσελόνα η διαφορά έφτασε στο +10 (11-21). Η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα 4-0, έτσι το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 15-21.

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι Καταλανοί σοβαρεύτηκαν και δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα (24-23). Παρά το κρεσέντο του Κούριτς από την γραμμή των τριών πόντων (4/6), η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας από την Βιλερμπάν, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 46-40.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ήταν αποφασισμένοι να αυξήσουν την διαφορά τους. Ο Μίροτιτς πάτησε το γκάζι και η διαφορά έφτασε στο +12 (52-40).

Οι Γάλλοι όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 4 (59-55). Οι δυο ομάδες πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Μπαρτσελόνα να προηγείται 62-57.

Η Βιλερμπάν ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσει μέχρι τέλους την νίκη και με 5 λεπτά για την λήξη, προηγήθηκε με  64-66. Όσο η αναμέτρηση πλησίαζε στο τέλος οι δυο ομάδες αντάλλαζαν τρίποντα και το προβάδισμα χέρια. Η Μπαρτσελόνα με καλάθι του Λαπροβίτολα στα 24” πριν το τέλος πήρε κεφάλι στο σκορ (74-73). Όμως ο Ντε Κολό είχε την απάντηση και με σουτ μπροστά στον Μίροτιτς χάρισε την νίκη στην Βιλερμπάν με 74-75.

Που κρίθηκε: Στην αδυναμία της Μπαρτσελόνα να πάρει μια διαφορά ασφαλείας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάντο Ντε Κολό μίλησε όταν έπρεπε και με 19 πόντους χάρισε το διπλό στους Γάλλους.

Δεκάλεπτα: 15-21,46-40,62-57,74-75

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Σατοράνσκι 2, Λαπροβίτολα 14(1), Γιοκουμπάιτις 4, Κάλινιτς 5(1), Μίροτιτς 17(1), Κούριτς 13(4), Βέσελι 6, Τόμπι 4, Σανλί 5(1), Καϊσέδο, Ννάζι.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Ντε Κολό 19(2),Ομπασοχάν 6(1),Ντιό ,Λάιτι 4,Ρισασέ ,Καχούντι 7(1),Τάιους  2, Φαλ Γ. 14 ( 18 ριμπάουντ),Μάθιους 8,Νουά 5,Τζάκσον-Κάρταϊτ 10,Πολάϊτ