Σκορπάει τρόμο ο Ολυμπιακός: Διέλυσε και τη Φενέρ στο ΣΕΦ! (videos)

2022-12-13T21:01:14+00:00 2022-12-14T00:14:14+00:00.

13/Dec/22 21:01

Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία -και άνετη- νίκη κόντρα στην Φενέρ με 94-67, σε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Το ντέρμπι στον Ολυμπιακό!

Για την ακρίβεια, δεν είδαμε ποτέ ντέρμπι, με τους ερυθρολεύκους να κάνουν ό,τι θέλουν κόντρα στην Φενέρ, όπως δείχνει το τελικό 94-67 για την 13η αγωνιστική!

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν σαρωτικοί από την πρώτη κιόλας περίοδο και δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης, φτάνοντας ακόμα και στο +30 (91-61).

Ο Βεζένκοφ ήταν και πάλι εκεί με 21 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Πίτερς και Λαρεντζάκης, στην πιο ευρεία νίκη της ομάδας του κόντρα στην Φενέρ.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 9-4, ενώ η ομάδα του Ιτούδη, που αγωνίστηκε χωρίς τους Ουίλμπεκιν, Μότλεϊ και Πιερ, έχει πλέον ρεκόρ 10-3, στη δεύτερη μόλις εκτός έδρας ήττα της (5-2).

Για την 14η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τη Βιλερμπάν (15/12), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τη Μπασκόνια (16/12).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Για την ακρίβεια, οι ερυθρόλευκοι ”εξαφάνισαν” την Φενέρ με 26-9, με τον Βεζένκοφ να μετράει ήδη 13 πόντους και τον Κάνααν να δίνει πολλές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. Και ενώ οι Τούρκοι σκόραραν κυρίως με βολές, ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάει στο +20 (31-11) στο 10′.

Ο Πίτερς μπήκε ορεξάτος με 3/3 σουτ, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία απολύτως ”απάντηση” σε άμυνα και επίθεση και έτσι φτάσαμε στο τρομερό +29 (50-21). Ο Έντουαρντς προσπάθησε να ”ξυπνήσει” την ομάδα του (50-27), αλλά Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ ήταν εκεί με δύο τρίποντα, για να ”γράψουν” το 58-31 στο ημίχρονο.

Με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί, αν και είχαμε ακόμα 20′ αγώνα, η Φενέρ έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει έστω την μεγάλη διαφορά. Και εν μέρει το κατάφερε με το 68-49, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε χαλαρώσει -και δικαιολογημένα- χωρίς όμως να γίνεται το κάτι παραπάνω για την Φενέρ (74-51).

Το ματς είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και το μόνο που απέμενε για να πανηγυρίσει τη νίκη ο Ολυμπιακός ήταν το τελικό σκορ. Το ματς κύλησε ομαλά χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά, με τη μέγιστη διαφορά να φτάνει τους 30 (91-61), με το φινάλε να έρχεται με το σκορ στο 94-67.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή με το… μαχαίρι στο στόμα και πήρε διαφορά 20 πόντων στη πρώτη περίοδο, που την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα και στην συνέχεια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ -και πάλι- ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν οι Λαρεντζάκης με 12, Πίτερς με 12 και Φαλ με 9.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Κάνααν 6, Λούντζης 2, Λαρεντζακης 12, Πάπας 2, Φαλ 11, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 21, Παπανικολάου 6, Μπολομπόι 6, Πίτερς 12, ΜακΚίσικ 2

Φενέρ (Ιτούδης): Μπίρσεν 5, Χέιζερ 5, Έντουαρντς 13, Ακπινάρ 8, Γκεγίκ 2, Μαχμούτογλου 3, Χέιζ 3, Τζεκίρι, Γκούντουριτς 9, Μπούκερ 6, Καλάθης 10

Ολυμπιακός: Η μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του κόντρα στη Φενέρ!

Μπαρτζώκας: “Ήταν σημαντική νίκη, μεγάλη η διαφορά”

Ιτούδης: “Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος”

Σχεδόν… άχαστος κόντρα στην Φενέρ ο ανεβασμένος Άλεκ Πίτερς (video)

Σταθερά σε “MVP mode” ο Βεζένκοφ, αλλά “η νίκη είναι πιο σημαντική από κάθε μου εμφάνιση” (video)