Ντούμπλιεβιτς: Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ φετινή του εμφάνιση αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό!

2022-12-13T23:22:49+00:00 2022-12-13T23:41:37+00:00.

13/Dec/22 23:22

2022 02 06 MADRID. BALONCESTO 21 22 PARTIDO CORRESPONDIENTE A LA JORNADA 21 DE LIGA ENDESA QUE ENFRENTA AL REAL MADRID Y AL VALENCIA BASKET EN EL WIZINK CENTER. FOTO: VICTOR CARRETERO/REALMADRID.COM

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν ο MVP της Βαλένθια στη μεγάλη νίκη με 94-91 επί του Παναθηναϊκού στην παράταση στην Ισπανία.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο στην Ισπανία κόντρα στη Βαλένθια και έστειλε το ματς στην παράταση από το -14, όμως στο έξτρα πεντάλεπτο “λύγισε” από τη δική του αστοχία και τις λάθος επιλογές και ηττήθηκε μετά από τέσσερα ματς στην Ευρωλίγκα με 94-91.

Μπορεί για τις “νυχτερίδες” καθοριστικό ρόλο στη νίκη τους να είχαν οι Τζόουνς, Ριβέρο και Ουέμπ, όμως ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν ο πραγματικός της MVP, καθώς κέρδισε τους δύο σέντερ του τριφυλλιού (Παπαγιάννης – Γκουντάιτις) στις μεταξύ τους “μονομαχίες”.

Ο Μαυροβούνιος σέντερ στα 32:21 που βρέθηκε στο παρκέ είχε 23 πόντους με 6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 3 κερδισμένα φάουλ και 33 βαθμούς στο PIR!

O Ντούμπλιεβιτς έκανε μία εμφάνιση γεμάτη ρεκόρ στη φετινή σεζόν απέναντι στο “τριφύλλι”, αφού είχε τις καλύτερες του επιδόσεις σε πόντους, ριμπάουντ, σουτ που επιχείρησε, εύστοχα σουτ και βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.