Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-91: Ηρωικός ο Μπέικον και ηρωικά… έπεσε (videos)

2022-12-13T22:52:54+00:00 2022-12-14T00:14:35+00:00.

13/Dec/22 22:52

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 94-91 από τη Βαλένθια, μετά από 45′ αγώνα.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Προσπάθησε, το πήγε στη παράταση, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -14, έστειλε το ματς στη παράταση, αλλά η Βαλένθια ήταν πιο εύστοχη στο τέλος, για το 94-91 στην 13η αγωνιστική.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 90-91, αλλά για σχεδόν 2′ δεν βρήκαν σκορ, ενώ δέχθηκαν τέσσερις ”αναπάντητους” πόντους. Όλα αυτά ενώ στη κανονική διάρκεια ο Μπέικον είχε την ευκαιρία για το σουτ της νίκης, αλλά ”κόλλησε”.

Ο Ριβέρο έκανε μεγάλη ζημιά στο φινάλε με έξι σερί πόντους και κομβικό επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στο -26”, με τους Ουόλτερς και Ουίλιαμς να μην βρίσκουν σκορ αμέσως μετά.

Ο Μπέικον ήταν φοβερός μετά το 20′ (μηδέν στο ημίχρονο) και με 22 πόντους έκανε τα πάντα για τη νίκη, όπως και ο Ουίλιαμς με 21, για το 6-7 στην βαθμολογία.

Όσο για τους Ισπανούς, που επίσης έχουν 6-7, ο Ντούμπλιεβιτς είχε 23 πόντους, ο Τζόουνς 20, ο Ουέμπ 18, αλλά ο Ριβέρο με έξι σερί πόντους στο φινάλε έκανε την διαφορά.

Όλα αυτά μπροστά σε περίπου 100 φίλους του Παναθηναϊκού, που έδωσαν ”πράσινο” χρώμα στην ”La Fonteta”.

Για την 14η αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από τη Μπάγερν (15/12), ενώ ο Παναθηναϊκός από τη Μπαρτσελόνα (16/12).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναθηναϊκό, έχοντας από την αρχή τον έλεγχο του ματς. Την ίδια στιγμή, η Βαλένθια δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει. Όλα αυτά μέχρι το 9′, όταν οι πράσινοι πήγαν στο +10 (15-25), διαφορά που δεν έμεινε μέχρι το 10′ (20-26).

Και ενώ το μομέντουμ άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι Ισπανοί όχι μόνο επέστρεψαν στο ματς, αλλά πήραν και το προβάδισμα με τους Ντούμπλιεβιτς και Τζόουνς να κάνουν την δουλειά στην επίθεση. Την ίδια στιγμή, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για το 44-41 στο ημίχρονο.

Τα πράγματα πήγαν ακόμα χειρότερα για το ”τριφύλλι” στη τρίτη περίοδο, με τον Ουέμπ να κάνει τρομερά πράγματα από τα 6,75μ. με 4/8 τρίποντα. Η Βαλένθια έφτασε στο +14 (59-45), ο Μπέικον χρειάστηκε εννέα σουτ για να ευστοχήσει και έτσι φτάσαμε στο 70-63.

Το ματς είχε γίνει ξανά ντέρμπι και… επίσημα μετά το 70-70. Ουέμπ και Τζόουνς, όμως, ήταν εκεί για τη Βαλένθια και το 76-70 στο 34′. Το 78-73 έγινε 80-78 στο 38′ με τον Μπέικον, πριν ο Ουίλιαμς κάνει το 82-82 στο 39′. Ο Ντούμπιεβιτς έδωσε +2 στην ομάδα του (84-82), ο Μπέικον ισοφάρισε στο -30”, με τις δυο ομάδες να αστοχούν για τη παράταση (84-84).

Ο Μπέικον ήταν σε… άγρα κατάσταση μετά το πρώτο ημίχρονο και με πέντε σερί πόντους έκανε το 90-91 στο 43′. Ο Ριβέρο ”απάντησε” με 2/2 βολές και κομβικό επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι, για το 94-91 στο -26”. Ο Ουόλτερς αστόχησε από κοντά, ο Ουίλιαμς έκανε το ίδιο στο τέλος από το τρίποντο για το τελικό 94-91.

Πού κρίθηκε: Στις δυο χαμένες επιθέσεις του Παναθηναϊκού στο τέλος και φυσικά στο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ριβέρο στο -26” για το 94-91.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντούμπλιεβιτς είχε 23 πόντους, ο Τζόουνς 20, ο Ουέμπ 18, αλλά ο Ριβέρο είχε 16 με έξι σερί στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, 94-91

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουέμπ 18 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Λόπεθ-Αροστέγι, Τζόουνς 20 (47 τρίποντα, 6 ασίστ), Φερνάντο, Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 23 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ριβέρο 16 (4 ριμπαόυντ)

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/2 τρίποντα), Ουόλτερς 10 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λι 12 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 2, Ουίλιαμς 21 (3/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (7/16 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 10 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 6

Παναθηναϊκός: 13η και… φαρμακερή ήττα στην Ισπανία!

Ουίλιαμς: Συγκινητικός αλλά όχι αρκετός για τον Παναθηναϊκό στη Βαλένθια (video)

Ντούμπλιεβιτς: Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ φετινή του εμφάνιση αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Ράντονιτς: “Είχαμε πολύ καλή ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη”