Η εφτάψυχη Μπασκόνια “σόκαρε” την Εφές στην Πόλη!

2022-12-14T20:24:40+00:00 2022-12-14T21:23:18+00:00.

14/Dec/22 20:24

Η Μπασκόνια έβγαλε ψυχή στο τέλος της μεγάλης αναμέτρησης στην Πόλη με την Εφές και με ήρωες τους Κότσαρ και Γκεντράιτις έφυγε με το σπουδαίο διπλό με 83-78 και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Μπορεί η Μπασκόνια να αγωνίστηκε χωρίς τον Χένρι στην Τουρκία και να βρέθηκε στο -14 στο πρώτο μέρος, όμως χάρη σε μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ένα τέλειο φινάλε στα κρίσιμα τελευταία δύο λεπτά “λύγισε” την Εφές στην έδρα της με 83-78 για το πρώτο της διπλό μετά την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα κόντρα στη Βαλένθια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπασκόνια πετυχαίνει τρίτη σερί νίκη και την πρώτη της εκτός έδρας μετά την πρεμιέρα στη Βαλένθια και τέσσερις συνεχόμενες ήττες και έχει ρεκόρ 8-5, ενώ η Εφές γνωρίζει μετά από πέντε ματς την ήττα και έμεινε πίσω στην κατάταξη με ρεκόρ 7-6.

Μίτσιτς vs Χάουαρντ “άσσος” στο ημίχρονο!

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Εφές και ο Μίτσιτς με 8 πόντους και 3 ασίστ της έδωσε προβάδισμα με 18-13 (στο 5′). Οι Βάσκοι με τον Τόμπσον (8 πόντους, 1 ασίστ) προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ (21-16 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μίτσιτς στην επίθεση (11 πόντους), ο εξαιρετικός Μπομπουά στην άμυνα (3 μπλοκ, 2 κλεψίματα) και ο Μ’Μπαγέ έστειλαν τη διαφορά στο υψηλότερο σημείο για τους γηπεδούχους (39-24 στο 16′) με επιμέρους σκορ 16-3.

Ο Χάουρντ βρήκε ρυθμό και με 3/3 σερί σουτ και 13 πόντους (δέχθηκε 5 μπλοκ) συνολικά μείωσε σε 41-31 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-36.

Έκανε την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια και… ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Μπασκόνια να έχει πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και να μειώνει σε 50-44 (στο 23′) με τον Μαρίνκοβιτς να έχει 4/5 τρίποντα, αλλά και τον Τόμπσον 4 φάουλ. Η Εφές δεν έβρισκε σκορ από κάποιον άλλον παίκτη πέρα από τους Μίτσιτς – Μ’Μπαγέ, ο Μπομπουά αποχώρησε με τραυματισμό και οι Βάσκοι είχαν ροκανίσει τη διαφορά στους 2 (56-54 στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Πεναρόγια να παίρνει προβάδισμα με 64-58 και κάνοντας συνολικό επιμέρους σκορ 28-12!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με σερί 4-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (68-58 στο 32′) δείχνοντας έτοιμοι για ένα σπουδαίο διπλό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 2/2 τρίποντα και μείωσαν σε 68-64 (στο 34‘), ενώ στο 36ο λεπτό ο Κλάιμπερν και ο Μπράιαντ ισοφάρισαν σε 70-70 με επιμέρους σκορ 12-2!

Ο Κλάιμπερν με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε και την Εφές μπροστά με 73-72 δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Μίτσιτς έκανε δύο σερί λάθη, ο Κότσαρ στο 1:50 με καλάθι και φάουλ έδωσε “ανάσα” στην Μπασκόνια για το 74-73 και ο Γκεντράιτις στο 1:20 “έγραψε” το 76-73 μετά από επιθετικό ριμπάουντ!

Ο Κότσαρ έδωσε τεράστιο προβάδισμα νίκης (78-73) στην ομάδα του στα 46” μετά από καλάθι από ασίστ του Τόμπσον , όμως ο Μπομπουά με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 78-76 στα 43”. Ο Γκεντράιτις με ένα “τρελό” καλάθι στη λήξη του χρόνου τέλειωσε το ματς (81-76) στα 18” και στο τέλος οι Βάσκοι πήραν το διπλό με 83-78.

Που κρίθηκε: Η Εφές επέστρεψε από το -10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 73-72 στο 38′, όμως η Μπασκόνια με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 78-73 στα 46” και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κότσαρ με τέσσερις πόντους στο τελευταίο 1,5 λεπτό και συνολικά στο τέλος με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά, ενώ ο Μαρίνκοβιτς με 18 πόντους (4/9 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Γκεντράιτις με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν οι MVPs της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 10, Μπράιαντ 5, Γκαζί, Κλάιμπερν 15, Τέιλορ 2, Αρνά, Πλάις 6, Μίτσιτς 17, Μ’Μπαγέ 16, Πολονάρα 3, Ζίζιτς 4, Ντάνστον

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 19, Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς 18, Ντίεθ, Τόμπσον 8, Κότσαρ 6, Ένοκ 4, Κοστέλο 6, Γκεντράιτις 11, Χόμες 5, Κούρουκς