Το ήθελε και το πήρε η Μπάγερν, 97-92 την Βαλένθια στο Μόναχο! (vid)

2022-12-15T23:21:21+00:00 2022-12-16T00:42:58+00:00.

15/Dec/22 23:21

Με τον Κόρεϊ Ουόλντεν να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνισή του, η Μπάγερν πήρε το must-win κόντρα στην Βαλένθια με 97-92.

H Μπάγερν υποδέχτηκε την Βαλένθια έχοντας το ΠΡΕΠΕΙ τσεκαρισμένο και κατάφερε να πάρει την πολύ σημαντική νίκη (97-92) επί των “νυχτερίδων”, που πριν δυο μέρες είχαν πανηγυρίσει απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Κόρεϊ Ουόλντεν στο κορυφαίο του ματς την φετινή σεζόν πήρε από το χέρι την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι και την οδήγησε στην επιτυχία, κατακτώντας το 5ο ροζ φύλλο αγώνα σε 14 παιχνίδια. Από την άλλη η Βαλένθια υποχώρησε στο 7-7.

Για την 15η αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Ζαλγκίρις Κάουνας (22/12, 20:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (23/12, 21:30).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Από την αρχή σε θέση… οδηγού οι Βαυαροί

Η Μπάγερν έκανε πιο δυναμική εκκίνηση, στα πρώτα δυο λεπτά προηγήθηκε με 5-0. Στην συνέχεια η Βαλένθια όμως ανέβασε την απόδοσή της και με τον Ντούμπλιεβιτς να έχει 11 πόντους ,έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (23-26).

Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με ένα επιμέρους 12-3 πήραν κεφάλι στο σκορ (35-29). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε τα ηνία της αναμέτρησης χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Στην ανάπαυλα οι Γερμανοί προηγούνταν με 43-39.

Με την επανέναρξη του αγώνα φάνηκε να πατάει καλύτερα στο παρκέ η Βαλένθια, η οποία κατάφερε να περάσει μπροστά με 46-47 στα πρώτα δυο λεπτά . Οι δυο ομάδες πήγαιναν ‘χέρι-χέρι’ στο σκορ μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Εκεί η Μπάγερν πραγματοποίησε ένα μικρό ξέσπασμα και πήγε στην τέταρτη περίοδο στο +4 (69-65).

Οι Γερμανοί έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά για πρώτη φόρα πάνω από τους 10 (78-67). Από εκεί και έπειτα η Μπάγερν δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ και έφτασε στην νίκη με 97-92.

Που κρίθηκε: Στο δυναμικό ξεκίνημα της Μπάγερν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόρι Ουόλντεν με 18 πόντους (όλοι στο δεύτερο ημίχρονο), 5 ασσίστ και 3 ριμπάουντ. Ο Αμερικανός γκάρντ έκανε season-high σε πόντους, ασσίστ και στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-39, 69-65, 97-92

Μπάγερν (Τρινκέρι): Βάιλερ-Μπάμπ 8(2), Ουόλντεν 18(4), Γουίνστον 6, Γιάραμαζ 6(1), Όμπστ 10(2), Γκιφάι 8(2), Ζίψερ 4(1), Μπόνγκα 14(2),Βίμπεργκ , Χάντερ 13(2), Γκιλέσπι 4, Χάρις 6

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 15(2), Πρέπελιτς 6(1), Φερνάντο 1 , Λόπεζ-Αροστέγκι 3, Ράντεμπο 2, Κλαβέρ 2, Γουέμπ 5(1), Αλεξάντερ 11, Ντούμπλιεβιτς 28(5), Ριβέρο 9, Πραντίγια 7(1), Πουέρτο 3(1)