Βεζένκοφ vs. Βιλερμπάν: Μόλις δυο σουτ σε ΟΛΗ την τέταρτη περίοδο! (videos)

2022-12-16T13:00:20+00:00 2022-12-16T13:34:46+00:00.

16/Dec/22 13:00

vezenkov_villeurbanne

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν άχαστος κόντρα στην Βιλερμπάν σε όλο σχεδόν το ματς, αλλά στη τελευταία περίοδο πήρε μόλις δύο προσπάθειες,

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Γαλλία και ηττήθηκε με 77-75 από τη Βιλερμπάν, για τη 14η αγωνιστική.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμα και με +21 (33-54) στο 24′, αλλά οι Γάλλοι έκαναν ένα 27-14 στη τέταρτη περίοδο.

Χρειάστηκαν φυσικά και το τρίποντο νίκης του Αμίν Νουά στο -0,3” για να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή.

Την ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα σωστά. Ή καλύτερα, δεν έκανε τίποτα από το σαρωτικό πρώτο ημίχρονο.

Μετά το 30′, οι Πειραιώτες μέτρησαν 4/7 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μιλάμε, δηλαδή, για 15 επιθέσεις με σουτ.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 1/1 δίποντα- 1/4 τρίποντα, ο Κώστας Σλούκας 1/3 δίποντα-1/1 τρίποντα και ο Τόμας Ουόκαπ 1/2 δίποντα-0/2 τρίποντα.

Κάποιοι θα απορήσατε με την απουσία του Σάσα Βεζένκοφ από την εξίσωση.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν ο τέταρτος κατά σειρά (και τελευταίος) που πήρε σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Μάλιστα, μέχρι το 37:45′ ήταν άχαστος με 16 πόντους και 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/1 βολές.

Αστόχησε (σε τρίποντο) για μία και μοναδική φορά στο -2:15′ ενώ είχαν ήδη μεσολαβήσει 5:25′ από το τελευταίο του σουτ για το 60-63.

Όλα αυτά από τον σταθερά καλύτερο παίκτη της ομάδας από την αρχή της χρονιάς με 19,6 πόντους-7,3 ριμπάουντ (70,8% δίποντα, 45,9% τρίποντα).

Ο 27χρονος παίρνει κατά μέσο όρο 12,1 σουτ/ματς, αλλά με τη Βιλερμπάν έμεινε στα οκτώ.

Όλα αυτά στα 31:24′ παραμονής του στο παρκέ και ενώ δεν έλειψε δευτερόλεπτο στη τέταρτη περίοδο.

Το τρίποντο του Νουά που “σκότωσε” τον Ολυμπιακό: “Απίστευτο συναίσθημα!” (vids)

Τζέιμς για Βεζένκοφ: “Παίζει σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά…” (photo)

Βεζένκοφ: “Δίκαια χάσαμε!”

Νάντο Ντε Κολό: Ικανός να ξεπεράσει* τον Βασίλη Σπανούλη για το #1 της Ευρωλίγκας