Ολυμπιακός: Η αστοχία, τα γαλλικά τρίποντα και τα λάθη έφεραν την ανατροπή από το +21 στη Λυών

2022-12-16T16:01:42+00:00 2022-12-16T16:06:09+00:00.

16/Dec/22 16:01

Moustapha FALL of Olympiakos during the Euroleague match between ASVEL and Olympiakos on December 15, 2022 in Villeurbanne, France. (Photo by Franco Arland/Icon Sport)

Ο Ολυμπιακός έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να φύγει με διπλό στη Λυών κόντρα στη Βιλερμπάν, αφού προηγήθηκε με +21 στο 24ο λεπτό του αγώνα, όμως στη συνέχεια τα έκανε όλα λάθος.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μία από τις πιο απροσδόκητες ήττες του τα τελευταία χρόνια γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Γαλλία από την Πρωταθλήτρια Βιλερμπάν, αφού είχε στα χέρια του τη νίκη μέχρι το 24ο λεπτό, αλλά τα έκανε… μαντάρα και ηττήθηκε στο φινάλε με 77-75 με ένα τρίποντο του νουά στα 0,3 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μέχρι και λίγο πριν τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου στη Λυών έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και παρουσίασε μία παρόμοια εξαιρετική εικόνα όπως στις πρόσφατες εμφατικές εντός έδρας νίκες κόντρα σε Βίρτους Μπολόνια και Φενερμπαχτσέ.

Οι ερυθρόλευκοι πήγαν με προβάδισμα 16 πόντων (47-31) στα αποδυτήρια του “Αστρομπάλ” παίζοντας πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ στο 24ο λεπτό μετά από τρίποντο του Αϊζάια Κάνααν η υπέρ τους διαφορά έφτασε και στο μεγαλύτερο σημείο στο +21 (54-33), δείχνοντας πως θα πανηγυρίσουν το πέμπτο τους διπλό στην Ευρωλίγκα.

Όμως από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ο Ολυμπιακός παρουσίασε πνευματική ανετοιμότητα, έκανα πολλά λάθη, σταμάτησε να δημιουργεί και να εκτελεί σωστά στην επίθεση, η άμυνα του χαλάρωσε και οι γηπεδούχοι πέτυχαν μία τρομερή ανατροπή “κλέβοντας” τη νίκη στο τέλος.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον η στατιστική απεικόνιση των Πειραιωτών από το +21 και μετά, αφού και στις δύο πλευρές αποδεικνύονται τα λάθη που έκαναν και τους στέρησαν μία άνετη βραδιά και φυσικά το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός στα τελευταία 16 λεπτά της αναμέτρησης στη Λυών:

• Δέχθηκε επιμέρους σκορ 47-21 και 7/12 τρίποντα εκ των οποίων τα περισσότερα με τον ίδιο τρόπο από την αδύνατη πλευρά
  • Στην τελική ευθεία του ματς μέτρησε 5/11 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 1/2 βολές, ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή τα ποσοστά του και στις δύο κατηγορίες ξεπερνούσαν το 50%
  • Η δημιουργία του στην επίθεση, στην οποία είναι μέχρι στιγμής φέτος η κορυφαία ομάδα στην Ευρωλίγκα, σταμάτησε να υφίσταται με αποτέλεσμα να μοιράσει μόλις πέντε ασίστ με ίδια λάθη (5) και συνολικά έδωσε στον αντίπαλο 19 έξτρα κατοχές, αριθμός απαγορευτικός για εκτός έδρας παιχνίδι.

Το τρίποντο του Νουά που “σκότωσε” τον Ολυμπιακό: “Απίστευτο συναίσθημα!” (vids)

Βεζένκοφ vs. Βιλερμπάν: Μόλις δυο σουτ σε ΟΛΗ την τέταρτη περίοδο! (videos)

Βεζένκοφ: “Δίκαια χάσαμε!”