Βίρτους Μπολόνια: Το γύρισε στο τέλος κόντρα στη Μακάμπι με καθοριστικό Σενγκέλια!

2022-12-16T22:38:32+00:00 2022-12-16T23:44:48+00:00.

16/Dec/22 22:38

Η Βίρτους Μπολόνια με πρωταγωνιστή στο τέλος τον Σενγκέλια “λύγισε” στην έδρα της τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 78-73 και πανηγύρισε το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Η Βίρτους Μπολόνια βελτιώνεται και παίρνει μεγάλες νίκες, αφού μετά την Άλμπα κέρδισε εντός έδρας και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 78-73 μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Σενγκέλια, Χάκετ και Τεόντοσιτς και επιστρέφοντας από το -7 στο 34ο λεπτό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βίρτους πλησιάζει την πρώτη οκτάδα με ρεκόρ 6-8, ενώ η Μακάμπι “έπεσε” στο 7-7 αλλά παραμένει ξεκάθαρα σε τροχιά playoffs.

Καλύτερη η Βίρτους και με μικρό προβάδισμα στα αποδυτήρια

Σκληρό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και οι δύο ομάδες ισόπαλες με 7-7 (στο 5′) και τον Χάκετ να έχει ήδη 5 πόντους. Η Μακάμπι πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 14-9 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τη Βίρτους μπροστά με 20-16 έχοντας 7/10 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o Τεόντοσιτς με 8 πόντους και 2 ασίστ διατηρούσε το προβάδισμα (29-24 στο 14′) για τους Ιταλούς. Η Μακάμπι αντέδρασε με επιμέρους σκορ 13-7 και προηγήθηκε με 37-36 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-41.

Έγινε ντέρμπι στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το δίδυμο των Τεόντοσιτς – Χάκετ να κρατάει το προβάδισμα για την ιταλική ομάδα με 53-49 (στο 25′). Ο εξαιρετικός Λορένζο Μπράουν έκανε σπουδαίο ματς για τη Μακάμπι και τη βοήθησε και πάλι να ισοφαρίσει σε 53-53 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ισραηλινούς μπροστά με 60-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, όμως η ομάδα του Όντεντ Κάτας με σερί 4-0 σε 4′ λεπτά πήρε αέρα 7 πόντων (64-57 στο 34ο λεπτό). Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Σενγκέλια ισοφάρισε σε 66-66 και ο Γεωργιανός που το πήρε προσωπικά έβαλε μπροστά την ομάδα του με 69-66 στο 38ο λεπτό.

Ο Σενγκέλια στο 1:20 με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα νίκης στη Βίρτους με 71-66 και οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγάλη νίκη με 78-73 στο τέλος.

Που κρίθηκε: Στο 34ο λεπτό η Μακάμπι προηγήθηκε με 64-57, όμως η Βίρτους με επιμέρους σκορ 14-2 πέρασε μπροστά με 71-66 στο 39′ και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια παρά τα 5 λάθη του έκανε τη διαφορά στο τέλος με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73

Ανατριχιαστικό “αντίο” για τον Σίνισα Μιχαΐλοβιτς στην Μπολόναι

Με το δικό τους τρόπο οι φίλαθλοι της Μπολόνια αποχαιρέτισαν τον Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, ο οποίος δυστυχώς έφυγε την Παρασκευή (16/12) από τη ζωή σε ηλικία 53 ετών.

Το γήπεδο ολόκληρο μόλις εμφανίστηκε η εικόνα του Μιχαΐλοβιτς καταχειροκρότησε για πάνω από ένα λεπτό και τον αποχαιρέτισε με το δικό του τρόπο.

Ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς αποτέλεσε προπονητή της ομάδας για αρκετά χρόνια και δέθηκε όσο λίγοι με την πόλη.