Μπασκόνια: Κέρδισε ΚΑΙ την Βίρτους, πέντε σερί νίκες! (videos)

2022-12-22T22:27:48+00:00 2022-12-22T23:42:12+00:00.

22/Dec/22 22:27

Η Μπασκόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Βίρτους (90-79), για την πέμπτη σερί νίκη της.

Δεν έχει αντίπαλο η Μπασκόνια!

Η ισπανική ομάδα κέρδισε και την Βίρτους με 90-79, για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, φτάνοντας τις πέντε σερί.

Οι νικητές του 10-5 δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην επικράτηση, με την ιταλική ομάδα (6-9) να μην είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Για την 16η αγωνιστική, η Μπασκόνια υποδέχεται την Ρεάλ (29/12), ενώ η Βίρτους φιλοξενεί την Φενέρ (30/12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε ωραία και από τις δύο ομάδες, με τη Μπασκόνια να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα. Ακόμα κι έτσι, όμως, δεν μπόρεσε να το δείξει και στο σκορ, με τη Βίρτους να κλείνει τη πρώτη περίοδο στο -3 (17-14).

Με 5/17 τρίποντα, οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Μετά το 15′, οι Βάσκοι πάτησαν το γκάζι και… εξαφανίστηκαν με διψήφιες διαφορές (32-21), φτάνοντας και στο +16 (43-27) για το 45-31 στο 20′.

Το σκηνικό ίδιο και στη τρίτη περίοδο, με τη Μπασκόνια μάλιστα να πηγαίνει στο +19 (50-31), με το ματς να είναι 100% στα χέρια της. Ο Μαρίνκοβιτς έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του, η οποία και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +12 (63-51).

Η Βίρτους έκανε μία ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 78-72 στο 36′, αλλά η Μπασκόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας. Έφτασε, έτσι στη νίκη με 90-79.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, η Μπασκόνια έκανε το 45-31 στο ημίχρονο και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω, παρά το 78-72 στο 36′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαρίνκοβιτς με 22 πόντους έκανε την διαφορά για τη Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 7 (1), Χένρι 3 (0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Σεντεκέρσκις 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 22 (5/8 τρίποντα), Ντίεθ 6 (2/5 τρίποντα), Τόμπσον 6 (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Κότσαρ 12 (4 ριμπάουντ), Ίνοκ 10 (4 ριμπάουντ), Κοστέλο 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιεντράιτις 8 (4 ριμπάουντ), Χομς

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μάνιον 11 (2), Μπελινέλι 15 (3/10 τρίποντα), Παγιόλα, Μπακό 8 (6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 6 (12 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 7 (1), Σενγκέλια 15 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χάκετ 4, Ουίμς 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 7 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη)