Ολυμπιακός: Η ανεμική… άμυνα στο φινάλε τον “πληγώνει” επανειλημμένα

2022-12-23T00:02:39+00:00 2022-12-23T23:01:23+00:00.

23/Dec/22 00:02

Ο Ολυμπιακός για μία ακόμα φορά στη φετινή Ευρωλίγκα ηττήθηκε μετά από μία κακή τέταρτη περίοδο και το Eurohoops σας παρουσιάζει τα στοιχεία και την αδυναμία των Πειραιωτών στην τελική ευθεία των αγώνων.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Σε μία κακή συνήθεια εξελίσσονται οι ήττες του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα, μετά από ένα προβληματικό δεύτερο μέρος και με επίκεντρο το τέταρτο δεκάλεπτο.

Άλλωστε αυτό ήταν και το “κλειδί” για τον Ερυθρό Αστέρα, ώστε να φύγει με το διπλό με 90-86 από το ΣΕΦ και να υποχρεώσει σε έκτη ήττα και τρίτη εντός έδρας τους Πειραιώτες στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να διαθέτει εξαιρετικούς δείκτες στην επίθεση και στη δημιουργία στην συντριπτική πλειοψηφία των αγώνων της, όμως αποδεικνύεται πως όσο περνάει η ώρα σε ένα ματς, τόσο η άμυνα της “χωλαίνει” και αντί να προσφέρει λύσεις, φέρνει προβλήματα.

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως ο Ολυμπιακός στις έξι ήττες που έχει γνωρίσει από Μονακό, Βαλένθια, Μακάμπι, Εφές, Βιλερμπάν και Ερυθρό Αστέρα έχει δεχθεί στα τέταρτα δεκάλεπτα συνολικά 159 πόντους και κατά μέσο όρο 26,5!

Παράλληλα στα συγκεκριμένα ματς στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε 49,5 πόντους κάθε φορά, κάτι που πιστοποιεί ότι το πρόβλημα δεν είναι μονάχα στις τέταρτες περιόδους, αλλά συνολικά στο δεύτερο μέρος κάθε αγώνα.

Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως ακόμα και στο διπλό στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ οι ερυθρόλευκοι, επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν 25 πόντους, αλλά πέτυχαν τους ίδιους και έτσι έφυγαν νικητές.

Επίσης ακόμα και στο 90-80 στο πρώτο ματς της χρονιάς στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα με τη Ζαλγκίρις, η άμυνα του Ολυμπιακού “πληγώθηκε” από 22 πόντους και για αυτό οι Λιθουανοί έφτασαν τόσο ψηλά στην επίθεση τους.

Είναι δεδομένο πως οι Πειραιώτες διαθέτουν πολλές αρετές και λύσεις σαν ομάδα και έχουν υψηλούς στόχους και φέτος στην Ευρωλίγκα, όμως η άμυνα τους στα δεύτερη ημίχρονο αποτελεί μέχρι στιγμής “τροχοπέδη” και έφερε ήττες, οι οποίες θα μπορούσαν να αποφευχθούν, ώστε η βαθμολογική τους θέση και συγκομιδή να είναι ακόμα καλύτερη.

Η σκληρή επαλήθευση για τον Ολυμπιακό της δήλωσης του Μπαρτζώκα πως “γινόμαστε λίγο-λίγο σαν το ΝΒΑ”

Ολυμπιακός: “Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού”, το τετράκις; (πίνακας)