Την γλίτωσε η Μονακό, έμεινε με το παράπονο η Ζαλγκίρις

2022-12-29T23:11:17+00:00 2022-12-29T23:45:31+00:00.

29/Dec/22 23:11

Η Μονακό έδειξε χαρακτήρα, είχε σε τρομερή βραδιά τον Οκόμπο και κατάφερε να “λυγίσει” στο Πριγκιπάτο τη Ζαλγκίρις με 84-82, η οποία είχε για μοιραίο στο τέλος τον Σμιτς, που αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Μπορεί ο Μάικ Τζέιμς να βρέθηκε σε κακή βραδιά (2π, 3ασ) και η Μονακό να έχανε ακόμα και με διψήφιες διαφορές από τη Ζαλγκίρις στο Πριγκιπάτο, όμως έδειξε χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Οκόμπο και “τραγικό ήρωα” τον Σμιτς για τους Λιθουανούς επικράτησε με 84-82.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό έχει ρεκόρ 11-5 και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης μαζί με την Μπασκόνια, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε με ρεκόρ 8-8 και βρίσκεται οριακά εντός οκτάδας.

Τρομερή επιθετικά η Ζαλγκίρις και με +7 στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Ζαλγκίρις και έχοντας 5/7 σουτ προηγήθηκε με 12-7 (στο 5′). Ο Ντιαλό με 6 πόντους ισοφάρισε σε 13-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Λιθουανούς μπροστά με 26-17 μετά από επιμέρους σκορ 13-4 και τον Σμιτς να έχει ήδη 12 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σμιτς έφτασε τους 14 και κυριαρχούσε, όπως και η Ζαλγκίρις η οποία προηγήθηκε με +13 (35-22 στο 12′), απέναντι σε μία κακή Μονακό. Με τον Οκόμπο να δημιουργεί (4 ασίστ) οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-1 μείωσαν σε 36-30 (στο 15′), όμως η Ζαλγκίρις κρατούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 43-36 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-42 και τους γηπεδούχους να καλούνται σε μία ανατροπή, για να γλιτώσουν την “γκέλα” από τη Ζαλγκίρις που είχε 7/12 τρίποντα!

Ο Οκόμπο το έκανε “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων, να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά τη Ζαλγκίρις να προηγείται με 54-49 (στο 25′).

Oι Μονεγάσκοι μείωσαν σε 54-52, αλλά οι Λιθουανοί με σερί 7-0 ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο +9 (61-52 στο 28′) με τον Έβανς να έχει 13 πόντους και τον Σμιτς 18 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ουατάρα με τρίποντο να μειώνει σε 60-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην εκτέλεση και η Μονακό μείωσε ακόμα περισσότερο με τον Οκόμπο σε 68-66 (στο 34ο λεπτό). Η Ζαλγκίρις με βολές των Έβανς και Ουλανόβας προηγήθηκε και πάλι με +6 (72-66) στο 36ο λεπτό εκμεταλλευόμενη τα 6/19 γαλλικά τρίποντα.

Ο τρομερός Οκόμπο με 16 πόντους και 8 ασίστ έφερε σερί 6-0 για την ομάδα του και ισοφάρισε σε 72-72 (στο 37′) , ενώ ο Ουαταρά και πάλι έβαλε μπροστά τους Γάλλους με 74-72 για πρώτη φορά μετά το πρώτο δίλεπτο!

Στο 38ο λεπτό ο Γάλλος γκαρντ με το τέταρτο κλέψιμο του έδωσε “αέρα” με +4 (78-74) στη Μονακό και την έχρισε φαβορί στη νίκη. O Μπλόσομγκεϊμ στο 1:10 με φόλοου σε λήξη χρόνου έκανε το 80-76, όμως ο Ντίμσα με ένα απίθανο τρίποντο στα 51” μείωσε σε 80-79!

Στα 34” ο Οκόμπο πέτυχε ένα κομβικό τρίποντο για το 83-79, όμως ο Ουλανόβας στα 20” κέρδισε τρεις βολές και μείωσε με 3/3 σε 83-82. Ο Γάλλος γκαρντ στα 16” είχε 1/2 βολές για το 84-82 και ο Σμιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ για τρεις με τη Μονακό να παίρνει τη νίκη.

Που κρίθηκε: Στο χαμένο σουτ του Σμιτ στο τέλος για τη Ζαλγκίρις σε μία κακή επίθεση, αλλά και στο ξέσπασμα του Οκόμπο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Οκόμπο με 22 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 35 PIR έκανε τα πάντα για τη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 22, Μπλοσομγκεϊμ 8, Μακούντου, Ντιαλό 14, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 14, Στραζέλ 6, Χολ 7, Τζέιμς 2

Ζαλγκίρις (Μασκβίτις): Έβανς 17, Γκεντράιτις 2, Κουμπλίτσκας, Χέις 4, Σμιτς 18, Κρίβας, Μπιρούτις 10, Λουκοσιούνας 5, Μπραζντέικις 3, Ντίμσα 8, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλανόβας 12