Το μπλακ άουτ της χρονιάς η Εφές: Ένα εύστοχο σουτ στην τέταρτη περίοδο! (videos)

2022-12-29T23:17:36+00:00 2022-12-29T23:19:35+00:00.

29/Dec/22 23:17

Η Εφές έχασε στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι, καθώς… ξέχασε να σκοράρει στη τέταρτη περίοδο!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Εφές δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Τελ Αβίβ, παρά το γεγονός πως κέρδιζε με 10 (55-65) 28” πριν το 30′.

Κι όμως, η Μακάμπι όχι μόνο ανέτρεψε το -8 (57-65) της τρίτης περιόδου, αλλά πήρε και τη νίκη με αυτή τη διαφορά (80-72).

Προφανώς, ο Λορένζο Μπράουν ήταν ο βασικός λόγος με τους 23 πόντους και τις 7 ασίστ του.

Δεν είναι μόνο αυτό, όμως. Αν έχετε ήδη υπολογίσει, οι Τούρκοι σκόραραν μόλις 7 πόντους στη τέταρτη περίοδο.

Για την ακρίβεια, μέχρι το 38:34′ δέχθηκαν ένα επιμέρους 20-2 για το 77-67!

Έχουμε και λέμε:

• Ο Ελάιζα Μπράιαντ έκανε το 61-67 με 2/2 βολές στο 32:57’
  • Ο Ουίλ Κλάιμπερν έκανε το 77-68 με 2/2 βολές στο 38:53΄
  • Ο Ουίλ Κλάιμπερν έκανε το 80-72 με τρίποντο στο 39:23’

Μιλάμε για 1/14 σουτ μετά το 30′ για τους πρωταθλητές Ευρώπης, με το μοναδικό εύστοχο σουτ να έρχεται στο -37” (80-72) και ενώ το ματς είχε ήδη κριθεί.

Οι υπόλοιποι τέσσερις πόντοι ήρθαν από τη γραμμών των βολών, με 0/4 δίποντα και 1/10 τρίποντα πιο αναλυτικά.

Για την ιστορία, η Εφές χρειάστηκε 11:29’ για να βάλει καλάθι, με τελευταίο το δίποντο του Ροντρίγκ Μπομπουά στο 27:54’ για το 55-61.