2023-01-05T22:26:02+00:00 2023-01-06T10:33:52+00:00.

05/Jan/23 22:26

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Μπάγερν στο Μόναχο με 84-68.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό.

Η Μπάγερν ήταν ανώτερη στο Μόναχο και πήρε τη νίκη με 84-68, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Βαυαροί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην επικράτηση με μπροστάρη τον εξαιρετικό Ρούμπιτ.

Την ίδια στιγμή, οι πράσινοι των πέντε σερί ηττών, ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι με 7 ασίστ-8 λάθη, αναλογία που τα λέει όλα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπάγερν ανέβηκε στο 6-11, ρεκόρ που έχει πλέον και ο Παναθηναϊκός.

Όλα αυτά χωρίς τους Όμπστ-Λούτσιτς για τους Γερμανούς και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη για τον Παναθηναϊκό.

Αξίζει να αναφέρουμε πως στην ”Audi Dome Arena” βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού, σε ένα ματς που ήταν sold out.

Για την 18η αγωνιστική, η Μπάγερν υποδέχεται τη Μπασκόνια (10/1), ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Φενέρμπαχτσε (10/1).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το παιχνίδι άρχισε κάπως άστοχα, με τη Μπάγερν να προηγείται με 5-4 μετά από 4′. Μπονγκά-Ρούμπιτ έγραψαν το 12-9 με τον Παναθηναϊκό να μην εκμεταλλεύεται ευκαιρίες, κυρίως με τους Ουίλιαμς-Μπέικον. Οι Βαυαροί πήγαν ακόμα και στο +10 (19-9), με τους ”πράσινους” να έχουν 5/16 σουτ και μόλις 2 πόντους μετά το 5′ για το 21-11 στη πρώτη περίοδο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο με το 30-17 να ”μιλάει” από μόνο του, την ώρα που είχαν 0/6 τρίποντα. Ο Γκριγκόνις έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό και έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 με 30-23, αλλά και πάλι η Μπάγερν βρήκε σκορ και μπόρεσε να ξεφύγει ξανά για το +15 (43-28) στο ημίχρονο.

Η διαφορά ξέφυγε για τους Βαυαρούς και έφτασε ακόμα και στους 18 (53-35) με μπροστάρη τον Ρούμπιτ, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει ανήμπορος να μειώσει. Το πρόβλημά του και στις δύο πλευρές ήταν εμφανές. Έκανε το 55-43 στο 28′ με τον Ουίλιαμς να σκοράρει, αλλά το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τη Μπάγερν στο 61-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Γερμανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να μην δυσκολεύονται να κρατήσουν την διαφορά στους σχεδόν 20 πόντους (78-60). Ο Μπέικον άργησε, αλλά μπήκε στην εξίσωση, όμως ήταν ήδη αργά για την ομάδα του, με τη Μπάγερν να φτάνει στη νίκη με 84-68.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρούμπιτ με 23 πόντους έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Ουάιλερ – Μπαμπ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ουόλντεν 2, Ουίνστον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκιφάι 4 (5 ριμπάουντ), Χάντερ 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπόνγκα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 4 (1/5 σουτ), Χάρις 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Ρούμπιτ 23 (9/13 δίποντα, 5/6 βολές), Γκιλέσπι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Ουόλτερς 10 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 18 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 4 (2/9 σουτ), Γκριγκόνις 3 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 8 (2/2 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ).