Χαλύβδινος Ερυθρός Αστέρας στη Βαλένθια: Νίκη οκτάδας με ΜVP (αγωνιστικής) τον Πετρούσεφ (videos)

2023-01-06T23:02:36+00:00 2023-01-06T23:45:01+00:00.

06/Jan/23 23:02

Μεγάλο “διπλό” για τον Ερυθρό Αστέρα στη Βαλένθια (75-77) για την τελευταία αγωνιστική (17η) του πρώτου γύρου στην Ευρωλίγκα.

Παρά τις απουσίες (Βιλντόζα, Μάρτιν, Ιβάνοβιτς, Καμπάτσο), ο Ερυθρός Αστέρας άφησε πίσω την ήττα από την Μπαρτσελόνα (94-99 παρ.) την περασμένη αγωνιστική και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Πετρούσεφ και Νέντοβιτς πήραν μια κομβικής σημασίας νίκη για την μάχη τους να μπουν στη οκτάδα. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρίσκεται πλέον στο 9-8.

Οι παίκτες των “ερυθρολεύκων” εξέφρασαν την στήριξή τους στον συμπαίκτη τους, Φακούντο Καμπάτσο, στην δύσκολη περίοδο που περνάει εξαιτίας του ”σίριαλ” που υπάρχει τις τελευταίες μέρες γύρω από την μεταγραφή του. Συγκεκριμένα βγήκαν στην προθέρμανση με μπλουζάκια που έγραφαν #FreeFacu.

Από την άλλη, η Βαλένθια, που στερήθηκε των υπηρεσιών των Κλαβέρ, Βαν Ρόσομ και Χέρμανσον, γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 7-10.

Για την “διαβολοβδομάδα” που έρχεται (18η-19η αγων.) η Βαλένθια θα υποδεχθεί την Εφές (11/1, 21:30) και θα ταξιδέψει στην Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Βιλερμπάν (13/1, 21:00).

Αντίστοιχα ο Ερυθρός Αστέρας θα φιλοξενήσει την Ρεάλ Μαδρίτης (10/1, 20:00) και την Μονακό (12/1, 20:00).

Διαβάστε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Διαβάστε την βαθμολογία μέσω του Eurohoops

Εξέλιξη αγώνα:

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αμφότερες καλά στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα μετά από 5 λεπτά αγώνα (13-12). Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως ο Ερυθρός είχε πάρει κεφάλι στο σκορ (19-24).

Οι επιθέσεις εξακολούθησαν να ”ρολάρουν” σε πολύ καλό βαθμό, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι και τους Σέρβους να βρίσκονται σε θέση οδηγού στα μισά της δεύτερης περιόδου (34-38). Η Βαλένθια δεν επέτρεψε στον Ερυθρό να απομακρυνθεί ωστόσο δεν κατάφερε και να μειώσει πηγαίνοντας στην ανάπαυλα 5 πόντους πίσω (42-47).

Στην επανέναρξη τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με τις «Νυχτερίδες» να καταφέρνουν να φέρουν το ματς στα ίσα (53-53) με κάτι παραπάνω από 4 λεπτά για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στην τελική ευθεία του ματς με +3 (58-61).

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, έχοντας σταθερά την μορφή του ντέρμπι. Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε να προηγείται με 9 πόντους με 3 λεπτά να απομένουν (63-72), η Βαλένθια πλησίασε διαδοχικά στον πόντο στο τελευταίο λεπτό (71-72, 73-74, 75-76), ο “Νέντο” με 1/2 βολές στα -5″ άφησε τα πάντα ανοιχτά, αλλά ο Τζάρεντ Χάρπερ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο (75-77) σε προσπάθεια που αρχίσει με “βήματα”.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ που σημείωσε career-high 25 πόντους (7/10δίπ., 0/3τρίπ., 11β.) μαζεύοντας παράλληλα και 9 ριμπάουντ. Ο Σέρβος σέντερ ”έγραψε” 36 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης, που τον κατέστησαν MVP της αγωνιστικής.

Πού κρίθηκε:

Ο Ερυθρός Αστέρας σούταρε 5/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα κι ενώ η Βαλένθια πήγαινε διαρκώς για τη μείωση του σκορ κι όχι για την ισοφάριση. Όταν ο “Νέντο” άφησε ανοιχτή ακόμη και τη νίκη ο Τζάρεντ Χάρπερ βρήκε μόνο σίδερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-47, 58-61, 75-77
Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (2), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 3, Πραντίγια 10 (2), Ουέμπ 3, Λόπεζ-Αροστέγκι 3, Τζόουνς 16, Ράντεμπο 10 (2), Ντούμπλιεβιτς 2, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 10 (1)
Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 8 (2), Λαζάρεβιτς 3 (1), Μίτροβιτς , Λάζιτς 3 (1), Ντόμπριτς 9 (1), Ίλιτς 6, Νέντοβιτς 19 (2), Μάρκοβιτς 2, Πετρούσεφ 25, Μπέντιλ 2