Η Ρεάλ σάρωσε τον Ερυθρό Αστέρα με +20 στο Βελιγράδι! (videos)

2023-01-10T20:50:02+00:00 2023-01-10T22:12:49+00:00.

10/Jan/23 20:50

Η Ρεάλ ήταν σαρωτική στο Βελιγράδι για τη νίκη της με 59-79 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Νέα μεγάλη εμφάνιση από την Ρεάλ.

Οι Μαδριλένοι ήταν σαρωτικοί στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα για τη νίκη με 59-79, στην 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Σέρβοι αντέδρασαν και επέστρεψαν από το -14, αλλά το 8-22 στη τέταρτη περίοδο ήταν το ”κλειδί” για τους νικητές.

Μούσα και Ταβάρες έφεραν το 12-6 της Ρεάλ, με τον Αστέρα (απόντος του Βιλντόζα) να μένει στο 9-9.

Για την 19η αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Μονακό (12/1), ενώ η Ρεάλ φιλοξενείται από την Άλμπα (12/1).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το ματς με μπροστάρη τον Ταβάρες για το 5-12. Την ίδια στιγμή, ο Ερυθρός Αστέρας είχε 2/8 σουτ, αλλά ο Νέντοβιτς έκανε το 13-14, αλλά τα 8/10 δίποντα των Μαδριλένων έφεραν το 16-25 στη πρώτη περίοδο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το 17-31 έδειξε ακριβώς την εικόνα του ματς. Ο Νέντοβιτς με 4/4 τρίποντα μείωσε εκ νέου σε 27-34 με την διαφορά να πέφτει κι άλλο στο φινάλε του ημιχρόνου με 34-38.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί με τον Πετρούσεφ κυρίως να ”υπογράφει” το 42-38, με την Ρεάλ να μένει άποντη για σχεδόν 4′. Ο Μούσα, όμως, ήταν εκεί για το 49-53, με την ομάδα του να έχει τον έλεγχο μέχρι το 30′ με το 51-57.

Κορνελί και Ταβάρες έστειλαν την Ρεάλ στο +18 (51-69) με 0-12. Οι Σέρβοι χρειάστηκαν 4′ για να σκοράρουν, με του Μούσα να  βάζει καθοριστικά καλάθι για την πολύ σημαντική νίκη της με 59-79.

Πού κρίθηκε: Το 51-57 έγινε 51-69 μέσα σε 4′, με τον Ερυθρό να μένει χωρίς σκορ για σχεδόν 5:30′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μούσα με 19 πόντους και ο Ταβάρες με 17 ξεχώρισαν, με τον δεύτερο να έχει και 12 ριμπάουντ-3 ασίστ-4 μπλοκς!

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς, Λάζιτς, Ντόμπριτς 11, Ραντούλιτσα, Ίλιτς, Νέντοβιτς 18, Μάρκοβιτς 5, Κούζμιτς 6, Πετρούσεφ 17, Μπέντιλ

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 9, Κοζέρ, Αμπάλντε 2, Χάνγκα 2, Χεζόνια, Ροντρίγκεζ 5, Πουαριέ 5, Κορνελί 12, Ταβάρες 17, Γιουλ, Γιαμπουσέλε, Μούσα 19