Βαλένθια: Αγχώθηκε αλλά πήρε πολύτιμο ”διπλό” στο Αστρομπάλ (vids)

2023-01-13T22:22:11+00:00 2023-01-14T01:27:00+00:00.

13/Jan/23 22:22

prepelic-asvel-valencia

Η Βαλένθια επικράτησε της Βιλερμπάν, 83-79 στο Αστρομπάλ για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, κάνοντας το 2 στα 2 στην διαβολοβδομάδα.

Η Βαλένθια, αν και καρδιοχτύπησε στο δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε την εκτός έδρα νίκη κόντρα στην Βιλερμπάν με 83-79, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι, που στερήθηκαν των υπηρεσιών παικτών από το βασικό ροτέισιον (Κλαβέρ, Ριβέρο, Χάρπερ, Τζόουνς), έφτασαν να έχουν προβάδισμα μέχρι και 17 πόντους (54-37), βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 9-10. Επίσης ”ζευγάρωσαν” τις νίκες τους σε αυτή την διαβολοβδομάδα.

Από την άλλη η Βιλερμπάν, χωρίς τον Τάιους, είδε το αρνητικό σερί της να φτάνει στις 5 ήττες και να υποχωρεί στο 6-13.

Για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα η Βιλερμπάν ταξιδεύει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Ολίμπια (20/1, 21:30), ενώ η Βαλένθια φιλοξενεί την Παρτιζάν (19/1, 21:45).

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα υπήρχε καλός ρυθμός στην αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες (9-9) μετά από 5 πρώτα λεπτά. Η  Βαλένθια από εκεί και έπειτα ανέβασε την απόδοσή της, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 (22-16).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «νυχτερίδες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στέλνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-25). Η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να αλλάξει την εικόνα της, έτσι η Βαλένθια ήταν μπροστά με 15 πόντους στην ανάπαυλα (52-37).

Με την επανέναρξη οι γηπεδούχοι ”έτρεξαν” επιμέρους σκορ 15-2 και έτσι  ”ροκάνισαν” την διαφορά στο καλάθι (52-54). Η αντεπίθεση της Βιλερμπάν δεν έμεινε εκεί, καθώς πήρε και κεφάλι στο σκορ 3 λεπτά πριν από την λήξη της περιόδου (57-56). Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως η Βαλένθια είχε προηγηθεί εκ νέου (62-60).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +7 (79-72) με ένα λεπτό να απομένει. Η έκβαση του αγώνα είχε κριθεί με το τελικό σκορ να είναι 79-83.

Που κρίθηκε: Στους 12 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες που βρήκε η Βαλένθια

Παίκτης-κλειδί: Ο Λόπεζ-Αροστέγκι με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 10(1), Πολάιτ , Νουά 2, Καχούντι 13(3), Ντιό 10(2), Ρισασέ 2, Ντε Κολό 14(2), Φαλ 12, Λάιτι 3, Ομπασοχάν 7(1), Τζάκσον-Κάρτραϊτ , Πονς 6

Βαλένθια (Μουμπρού): Πουέρτο 9(1), Πρέπελιτς 11(1), Πραντίγια 2, Ουέμπ 8(2), Λόπεζ-Αροστέγκι 13(1), Φεράντο 11(3), Ράντεμπο 13(3), Ντούμπλιεβιτς 7(1), Αλεξάντερ 9(1), Ντε Λαρέα , Μαρί