Παναθηναϊκός – Μακάμπι: Wi(n)lliams και επιτέλους νίκη στο φινάλε! (videos)

2023-01-13T22:00:06+00:00 2023-01-14T01:38:01+00:00.

13/Jan/23 22:00

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι με 88-86 στο ΟΑΚΑ, σε ένα μεγάλο ντέρμπι σε φοβερό φινάλε!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι με 88-86 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα πραγματικό ντέρμπι!

Στο ΟΑΚΑ, οι ”πράσινοι” έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των 6 ηττών, το μεγαλύτερο της ιστορίας του, με τον Ουίλιαμς να βάζει μεγάλο τρίποντο νίκης στο -7’’.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εντυπωσιακό 0-10 και προσπέρασαν στο τελευταίο λεπτό, με τον Μπόλντγουϊν όμως να αστοχεί στο σουτ της ισοφάρισης στο φινάλε.

Μπέικον, Λι και Παπαγιάννης έδωσαν πολλές βοήθειες για το 7-12, με τους Ισραηλινούς -του φοβερού Κόλσον των 29 πόντων και 12/13 σουτ- να πέφτουν στο 10-9 (2-8 εκτός έδρας).

Στο ματς του πρώτου γύρου (5η αγωνιστική), η Μακάμπι είχε πάρει τη νίκη με 85-74 στο Τελ Αβίβ.

Για την 2οή αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τη Βίρτους (19/1), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται την Άλμπα (19/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και με ”όπλο” το τρίποντο πήρε το προβάδισμα. Η Μακάμπι δεν είχε βρει τα πατήματά της και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά. Αποκορύφωμα το 21-13 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον Ουίλιαμς να δείχνει σε καλό βράδυ, με αποτέλεσμα το +7 (24-17) μετά από 10′ αγώνα.

Ένα 6-0 των φιλοξενούμενων έφερε το 24-23, με τον ρυθμό του αγώνα να αλλάζει και να βλέπουμε ένα ματς κλειστό με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Στην εξίσωση του Παναθηναϊκού μπήκε ο Λι, ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις και βοήθησε το να μετατραπεί το 30-31 σε 39-35, με το ημίχρονο να βρίσκει Παναθηναϊκό και Μακάμπι στο 45-37.

Το σκηνικό ίδιο και στην τρίτη περίοδο, με τη Μακάμπι να ”κυνηγά” το σκορ, με τους Κόλσον και Μπράουν να κάνουν ”ζημιά” στον Παναθηναϊκό. Όχι αρκετή όμως, πέρα από το 56-56, με τους ”πράσινους” να βρίσκουν τις λύσεις και να προηγούνται ξανά. Ο Λι με δυο τρίποντα και ο Ουίλιαμς με βολές έφεραν το +7 στο τέλος του δεκαλέπτου με 65-58.

Ο Κόλσον συνέχισε σε ανάλογους ρυθμούς και η Μακάμπι μείωσε σε 67-66 στο 32′. Μάλιστα, πέρασε και μπροστά στο σκορ με 71-72 με τον Μπόλντγουϊν, αλλά ο Μπέικον με 10 πόντους έκανε το 83-72. Η Μακάμπι έκανε φοβερό 0-10 για το 83-84, ο Ουόλτερς έκανε το 85-84 στο -40”, ο Κόλσον το 85-86, με τον Ουίλιαμς να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 88-86 στο -7”. Ο Μπόλντγουϊν αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης για τη νίκη με 88-86.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι έκανε το 0-10 και προσπέρασε με 83-84, με τον Ουίλιαμς να βάζει μεγάλο τρίποντο στο -7” για το 88-86. Ο Μπόλντγουϊν αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης για τη νίκη με 88-86.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς με το σουτ νίκης και τους 17 πόντους-5 ριμπάουντ που είχε.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα (0/3 σουτ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (0/2 δίποντα, 4/4 βολές).

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 21 (8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτι 8 (2/6 τρίποντα), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).