Ζαλγκίρις: Μεγάλη εμφάνιση και νίκη στο Μιλάνο

2023-01-13T22:36:55+00:00 2023-01-13T23:23:50+00:00.

13/Jan/23 22:36

Η Ζαλγκίρις πήρε μία σπουδαία νίκη στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι με 61-66.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Ζαλγκίρις κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο με 61-66 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η λιθουανική ομάδα έκανε μεγάλη εμφάνιση, αλλά χρειάστηκε τρίποντο του Ουλάνοβας στο τέλος, όταν οι Ιταλοί μείωσαν σε 61-63.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 19, για τη τρίτη σερί νίκη της Ζαλγκίρις και το 11-8.

Όσο για τους ηττημένους, αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα τους για το 6-13.

Για την 20ή αγωνιστική, η Αρμάνι υποδέχεται την Βιλερμπάν (20/1), ενώ η Ζαλγκίρις τον Ερυθρό Αστέρα (20/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με φανταστικό τρόπο το ματς, με μπροστάρη τον Σμιτς, την ώρα που η Μιλάνο είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα με 0/6 τρίποντα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα για το 6-19, για το 9-19 στη πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στη δεύτερη περίοδο και μάλιστα μείωσαν ακόμα και στους 7 (22-29). Ακόμα και σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Λιθουανοί δεν έχασαν τον έλεγχο και το προβάδισμα για το 27-37 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό ανάλογο και στη τρίτη περίοδο, με την Αρμάνι να πιέζει την Ζαλγκίρις, αλλά η τελευταία είχε και πάλι τον τρόπο να κρατήσει το προβάδισμα και μάλιστα με καλές διαφορές, όπως δείχνει και το 40-59 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ματς έγινε… ροντέο στα τελευταία 10΄με τους Ιταλούς να κάνουν την ύστατη προσπάθεια και κατάφερε να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι. Ο Μπάρον έκανε το 61-63 στο -47”, αλλά ο Ουλάνοβας με τρίποντο αμέσως μετά ”καθάρισε” για το τελικό 61-66.

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Ουλάνοβας στο -27”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουλάνοβας με 13 πόντους-8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 8 (2/6 δίποντα, 4/6 βολές), Τόμας 5 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 4 (1/5 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1/4 τρίποντα), Τονούτ 8 (1), Μέλι 4 (8 ριμπάουντ), Μπάρον 11 (3/7 τρίποντα), Ρίτσι 5 (7 ριμπάουντ), Χολ 9 (2), Χάινς 4 (5 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Τέιλορ 2 (1/4 δίποντα), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 16 (5/9 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 4 (2/10 σουτ), Πολονάρα 3 (1), Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 13 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)