Κάτας: ”Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί έφυγα από τον Παναθηναϊκό”

2023-01-13T22:51:06+00:00 2023-01-13T22:58:45+00:00.

13/Jan/23 22:51

Ο Οντέτ Κάτας στην συνέντευξη τύπου μετά την ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό, δεν στάθηκε μόνο στο ματς, αλλά και για τον τρόπο που έφυγε από τον Παναθηναϊκό.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ παρά την προσπάθειά της στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να φύγει από το ΟΑΚΑ με το ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με 88-86.

Ο Όντετ Κάτας μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης στάθηκε στο τι ήταν αυτό που κόστισε στην ομάδα του την νίκη, στάθηκε την απουσία του Πόιθρες, ενώ δεν άφησε ασχολίαστο το προπονητικό του «πράσινο» παρελθόν.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ισραηλινός τεχνικός

Προφανώς όταν ένα παιχνίδι τελειώνει έτσι, όλοι σκέφτονται το τελευταίο σουτ. Βγήκαμε στο πρώτο δεκάλεπτο πολύ κακοί, δεν ήμασταν επιθετικοί, δεν τους κάναμε τίποτα δύσκολο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπαθήσαμε πολύ καλύτερα, όλοι. Τουλάχιστον να τους οδηγήσουμε σε δύσκολα σουτ. Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλα σουτ, από μεγάλους παίκτες. Πρέπει να είμαστε πιο συνεπείς, ειδικά εκτός έδρας. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία απόψε.

Ο Άλεξ Πόιθρες μάς λείπει πολύ. Προσπαθούμε να καλύψουμε το κενό αυτό, εκ των έσω. Ελπίζουμε να τον έχουμε σύντομα κοντά μας, γιατί τον χρειαζόμαστε.

Έχω αφήσει πίσω ό,τι έγινε με μένα και τον Παναθηναϊκό. Δεν ήταν εύκολη η κατάσταση τότε. Ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί έφυγα τότε, αλλά το έχω αφήσει πίσω. Έτσι είναι η ζωή των προπονητών“.