Βίρτους – Παναθηναϊκός 74-64: Δεν σκόραρε, δεν κέρδισε

2023-01-19T22:21:38+00:00 2023-01-19T23:36:29+00:00.

19/Jan/23 22:21

wolters

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Βίρτους με 74-64 στη Μπολόνια, με τους ”πράσινους” να παθαίνουν ”μπλάκ άουτ” στη τελευταία περίοδο.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Πάλεψε, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός.

Η Βίρτους κέρδισε τους ”πράσινους” με 74-64, για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για το 9-11 των νικητών.

Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του ματς, αλλά είδαν τον Παναθηναϊκό (29 δίποντα, 29 τρίποντα) να προσπερνά με 55-57 στο 33′.

Κάπου εκεί, όμως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ για 5:36′ μετά το 33′, με τη Βίρτους να κάνει σερί 14-0.

Όλα αυτά με 300 περίπου φίλους του Παναθηναϊκού στις εξέδρες της ”Segafredo Arena”, δίνοντας για μία ακόμα φορά βροντερό ”παρών”.

Αυτή ήταν η έβδομη ήττα του ”τριφυλλιού” στα τελευταία οκτώ ματς, για το 7-13 στη βαθμολογία.

Οι 64 πόντοι ήταν και η χαμηλότερη επίδοση της σεζόν για την ομάδα του Ράντονιτς, με τον Μπέικον να μένει στους 8 πόντους.

Θυμίζουμε ότι το ματς του πρώτου γύρου (ένατη αγωνιστική), ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη με 88-85.

Για την 21η αγωνιστική, η Βίρτους φιλοξενείται από τη Μπάγερν (27/1), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ζαλγκίρις (26/1).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Βίρτους ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 12-7 με μπροστάρη τον Σενγκέλια. Ο Παναθηναϊκός είχε την ίδια στιγμή 3/9 σουτ και μοιραία έμεινε από την αρχή να ”κυνηγά” το σκορ. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα, με τους Ιταλούς να κάνουν το 18-9 με τους ”πράσινους” να είναι στα 4/13 σουτ, για το 18-11 της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμα και με 14 (25-11). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, κυρίως με τον Μπέικον, για το 29-24 στο 15′, με την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων να τελειώνει κάπου εκεί ουσιαστικά. Σενγκέλια και Τεόντοσιτς βγήκαν μπροστά και με δικούς τους πόντους έκαναν το 43-30 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός της Βίρτους δεν ήταν ο ίδιος στη τρίτη περίοδο και παρά το 44-39 στο 24′, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι μπορεί να μειώσει κι άλλο. Γρήγορα, όμως, η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφια επίπεδα, με τον Λούντμπεργκ να κάνει το 52-41. Ουόλτερς και Πονίτκα μείωσαν σε 52-48 και το ματς είχε γίνει για πρώτη φορά ντέρμπι, για το 55-51 μετά από 30′ αγώνα.

Απόντος του Μπέικον, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 55-57 με τον Πονίτκα, την ώρα που η Βίρτους έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 3′. Η αντίδραση των Ιταλών δεν άργησε για το 66-57 μέσα σε 3′. Ο Παναθηναϊκός είχε εμφανές επιθετικό πρόβλημα, μένοντας χωρίς σκορ για 5:36′. Το ματς είχε χαθεί ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο, για το τελικό 74-64.

Πού κρίθηκε: Το 55-57 στο 33′ έγινε 66-57 στο 36′, με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται 5:36′ για να σκοράρει (67-57), όμως ήταν ήδη αργά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια ήταν αποτελεσματικός με 16 πόντους-7 ασίστ, κάνοντας ρεκόρ σεζόν σε πόντους και ranking.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64

Βίρτους (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παγιόλα, Μπακό 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Χάκετ 7 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Ουόλτερς 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 7 (1/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Ουίλιαμς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πονίτκα 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 2.

Παναθηναϊκός: Τα “έσπασε” στην επίθεση με αρνητικό ρεκόρ 10 μηνών στην Ευρωλίγκα!

Ντουέιν Μπέικον: Μονοψήφιος στην Ευρωλίγκα μετά από 274 ημέρες

Νέιτ Ουόλτερς: “Συναγερμός” στον Παναθηναϊκός με σφίξιμο στη γάμπα (video)

Πονίτκα: “Κανείς δεν χαμογελάει στα αποδυτήρια, πρέπει να βρούμε τον τρόπο” (video)

Ράντονιτς: “Γυρίσαμε το ματς, αλλά χάσαμε σημαντικά σουτ”

Ο καλύτερος φετινός Σενγκέλια νίκησε τον Παναθηναϊκό (video)