Πονίτκα: “Κανείς δεν χαμογελάει στα αποδυτήρια, πρέπει να βρούμε τον τρόπο” (video)

2023-01-19T22:49:24+00:00 2023-01-19T23:37:23+00:00.

19/Jan/23 22:49

ponitka

Ο Ματέους Πονίτκα στάθηκε στο ”μπλάκ άουτ” του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς με τη Βίρτους.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Μπολόνια κόντρα στη Βίρτους και ηττήθηκε με 74-64, για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αν και προηγήθηκαν με 55-57 στο 33′, οι ”πράσινοι” είδαν ένα 14-0 (69-57) να αλλάζει τις ισορροπίες για το 7-13 στη βαθμολογία.

Ο Ματέους Πονίτκα (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ σε 22:32′) μίλησε μετά το ματς, τονίζοντας πως η εικόνα της ομάδας πρέπει να αλλάξει άμεσα.

Αναλυτικά όσα είπε ο παίκτης του Παναθηναϊκού:

”Σταματήσαμε κατά κάποιον τρόπο, επιστρέψαμε στο ματς, αλλά ξαφνικά πάθαμε μπλακ άουτ, δεν μπορώ να πω πολλά τώρα για το τι έγινε ακριβώς. Ήμασταν κοντά σε ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά πάλι δεν το καταφέραμε.

Χάναμε με 13 πόντους στο ημίχρονο, ήταν παρόμοιο ματς με τη Μπαρτσελόνα. Τώρα περάσαμε και μπροστά στο σκορ, αλλά με κάποιον τρόπο δεν κάναμε κάτι για να κερδίσουμε.

Όταν χάνεις, είναι πάντα κακό, κανείς δεν χαμογελάει στα αποδυτήρια. Ειδικά τώρα. Στο δεύτερο μέρος, παλέψαμε, δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε, μαζί με τον κόσμο μας. Είναι απογοητευτικό, πρέπει να βρούμε τον τρόπο. Πρέπει να βρούμε ρυθμό με τη Ζαλγκίρις και να κερδίσουμε.

Η Βίρτους εδώ είναι γρήγορη ομάδα, παίζει με επαφές. Κάθε ματς εκτός έδρας πρέπει να το παλέψεις. Από την αρχή, όχι να αφήσεις τους άλλους να κυριαρχήσουν. Καταφέραμε να το γυρίσουμε, αλλά στο τέλος δεν είχαμε ενέργεια και συγκέντρωση”

Παναθηναϊκός: Τα “έσπασε” στην επίθεση με αρνητικό ρεκόρ 10 μηνών στην Ευρωλίγκα!

Ντουέιν Μπέικον: Μονοψήφιος στην Ευρωλίγκα μετά από 274 ημέρες

Νέιτ Ουόλτερς: “Συναγερμός” στον Παναθηναϊκός με σφίξιμο στη γάμπα (video)

Ράντονιτς: “Γυρίσαμε το ματς, αλλά χάσαμε σημαντικά σουτ”

Ο καλύτερος φετινός Σενγκέλια νίκησε τον Παναθηναϊκό (video)