Σούπερ Μπάγερν: Το γύρισε από το -16 και σόκαρε την Εφές στην Πόλη (Videos)!

2023-01-20T20:28:12+00:00 2023-01-21T00:38:32+00:00.

20/Jan/23 20:28

“Στραπάτσο” για την Αναντολού Εφές που ηττήθηκε με 89-81 από τη Μπάγερν Μονάχου στην Κωνσταντινούπολη, χάνοντας, μάλιστα, διαφορά της τάξης των 16 πόντων.

Κορυφαία εμφάνιση από την Μπάγερν Μονάχου στην τελευταία περίοδο απέναντι στην Αναντολού Εφές, επικρατώντας 89-81 για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ο Οθέλο Χάντερ ήταν εκείνος που τράβηξε τα βλέμματα με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Έτσι, η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 8-12, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης έπεσαν στο 10-10 και εκτός της πολυπόθητης 8άδας.

Μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι να κρατούσαν στα χέρια τους το ροζ φύλλο και με τρίτη περίοδο ”όνειρο” να έφτασαν στο +16, όμως η χαλαρότητα και η ανετοιμότητα που έδειξαν στις κρισιμότερες στιγμές του ματς, άνοιξαν τον δρόμο της επιστροφής για την Μπάγερν Μονάχου.

Η επόμενη αγωνιστική θα βρει την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να αντιμετωπίζει την Βίρτους Μπολόνια στην Βαυαρία (27/1, 21:45). Από την άλλη μεριά, η Εφές θα ταξιδέψει στην χώρα των Βάσκων και θα τα… βάλει με την Μπασκόνια (27/1, 21:30).

Η εξέλιξη: Χέρι-χέρι μπήκαν στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες, με την Μπάγερν Μονάχου στα πρώτα λεπτά να ελέγχει τον ρυθμό και τις πρώτες επιθέσεις να δίνονται στον Ογκουστίν Ρούμπιτ, τις οποίες αξιοποίησε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +4 (11-7) εξαιτίας της κυριαρχίας του Φρέντι Γκιλέσπι στην ρακέτα. Φυσικά, η Εφές δεν επέτρεψε στην γερμανική ομάδα να διευρύνει τη διαφορά και με τον Βασίλιε Μίτσιτς ήταν διαρκώς σε απόσταση μίας  κατοχής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αμφότεροι δεν θέλησαν να αφήσουν τα ηνία του αγώνα. Κύριο συστατικό του χαμηλού σκορ ανάμεσα στους δύο κρίθηκε η αμυντική προτεραιότητα που έθεσαν, με αποτέλεσμα τα καλάθια να πέφτουν με το σταγονόμετρο. Ο Ελάιζα Μπράιαντ για τους γηπεδούχους αποδείχθηκε ο πιο αποτελεσματικός και με 11 πόντους (4/4) έδωσε ένα ισχνό προβάδισμα στους δις πρωταθλητές Ευρώπης (40-36).

Στην επανέναρξη η Εφές ”έτρεξε” σερί 6-2 στα πρώτα λεπτά για να αποκτήσει πλεονεκτική θέση ενόψει της συνέχειας του ματς και πλησίασε τη διψηφια διαφορά (50-41). Το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Σέιν Λάρκιν και κεφαλαιοποίησε στα μισά της περιόδου, αποτελέσε το καθοριστικό σημείο του δεκαλέπτου και η τουρκική ξέφυγε στο σκορ (59-43). Το σύνολο του Τρινκιέρι απάντησε με δικό της σερί (16-5) και κατόρθωσε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Τα δεδομένα ανατράπηκαν πλήρως στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να θέτουν τις ενστάσεις τους και με εξαιρετική παρουσία πίσω από το τρίποντο, λύγισε τις αντιστάσεις που έθεσε η Εφές με το 9-0 σερί που έπραξε, παίρνοντας εντέλει το θετικό αποτέλεσμα με 89-81.

Που κρίθηκε: Η τελευταία περίοδο αποτέλεσε το κομβικό σημείο της αναμέτρησης και η Μπάγερν Μονάχου με τρομερή εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ, απέσπασε ένα πιθανώς αμφίβολο αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Οθέλο Χάντερ… μπήκε στην χρονομηχανή και γύρισε στα αγωνιστικά χρόνια της ακμής του, έχοντας 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα 4/6 τρίποντα πίσω από την μεγάλη άρκτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-36, 64-59, 89-81

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 8, Μπουμπουά 8, Σίγκλετον 6, Μπράιαντ 13, Κλάιμπερν 4,  Πλάις 11, Μίτσιτς 15, Μπάι 8, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 2.

Μπάγερν Μονάχου (Αντρέα Τρινκιέρι):  Ουάιλερ-Μπαμπ 7, Ουόλντεν 4, Ουίνστον 14, Γκιφάι 11, Μπόνγκα 4, Γιάραμαζ  10, Χάντερ 18,  Χάρις 2, Ρούμπιτ 14, Γκιλέσπι 5.