Ολυμπιακός κατακτητής της κορυφής: Έλιωσε την Ρεάλ στο ΣΕΦ! (vids)

2023-01-20T21:48:29+00:00 2023-01-20T23:40:07+00:00.

20/Jan/23 21:48

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εκπληκτική άμυνα κέρδισε με 73-60 στο κατάμεστο ΣΕΦ τη Ρεάλ Μαδρίτης και την έπιασε στην κορυφή της Ευρωλίγκα, ενώ πέτυχε απέναντι της το 2/2 και υπερέχει στην ισοβαθμία.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση μπροστά σε 12.000 φίλους του στο ΣΕΦ και κέρδισε δίκαια τη Ρεάλ Μαδρίτης με 73-60 στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, κάνοντας ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα playoffs και για το πλεονέκτημα έδρας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Για τους Πειραιώτες σπουδαία δουλειά έκαναν οι ΟυόκαπΣλούκας, ενώ σημαντική συνεισφορά στο κομβικό αποτέλεσμα είχαν και οι Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Μπλακ.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 13-7 και πιάνει Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και Φενέρ στην κορυφή της κατάταξης και μάλιστα με τους Μαδριλένους έχει και το πλεονέκτημα του 2/2 σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι Πειραιώτες μπροστά τους έχουν το ματς και πάλι στο ΣΕΦ με τη Μακάμπι, ενώ η “Βασίλισσα” για την 21η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει στο Clasico την Μπαρτσελόνα.

Ραψωδία Ουόκαπ και άμυνας και με +8 στα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός!

Κοντά ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως ο Ολυμπιακός με 5 πόντους από Ουόκαπ και Παπανικολάου προηγήθηκε με 14-8 (στο 6′).

Η Ρεάλ με τον Ταβάρες να κυριαρχεί (8π.) και τον Βεζένκοφ να έχει 1/6 σουτ μείωσε σε 14-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Χεζόνια να μειώνει με το πρώτο (1/3) ισπανικό τρίποντο σε 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά και με μικρό σερί 5-0 προηγήθηκε μετά από αρκετή ώρα με 20-19 (στο 13′) και με τους ερυθρόλευκους να δυσκολεύονται στην επίθεση.

Ο πολύ καλός Σλούκας (5π, 4ασ) “ξεκόλλησε” τον Ολυμπιακό και του έδωσε και πάλι το προβάδισμα με τρίποντο (24-22 στο 16′), ενώ ο ΜακΚίσικ με πέντε σερί πόντους έφερε τη διαφορά στο +5 (29-24 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με το μεγαλύτερο προβάδισμα της (36-28) μετά από buzzer beater τρίποντο του εκπληκτικού Ουόκαπ (13π. με 3/5 τρίποντα)!

Με την άμυνα ο Ολυμπιακός “καθάρισε” τη Βασίλισσα”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό μετά από καλάθι του Βεζένκοφ να προηγείται για πρώτη φορά με +10 (40-30 στο 22′), ενώ ο Βούλγαρος φόργουορντ (9π.) διατήρησε και τη διαφορά σε καλά επίπεδα (45-37 στο 25′).

Ο Φαλ με τους πρώτους του πόντους (4π.) και ο Κάνααν με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλαν τη διαφορά στους 12 (52-40 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε καλάθι του Χεζόνια και σκορ 54-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση στο παρκέ και το μπασκετικό ξύλο ήταν έντονα με τον Ολυμπιακό να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα με 60-48 στο 35ο λεπτό χάρη στον ΜακΚίσικ και στη δουλειά του Μπλακ στο ζωγραφιστό.

Ο Σλούκας φτάνοντας τους 11 πόντους έδωσε “αέρα” στους Πειραιώτες με +13 (63-50 στο 36′) και τους έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο Βεζένκοφ με 2/2 βολές έκανε και το 65-50 (στο 37′) και στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 73-60.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού η οποία κράτησε τη Ρεάλ στους 60 πόντους με 3/23 τρίποντα και έχοντας 16 ασίστ και 14 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόκαπ έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση με 18 πόντους (7/11 σουτ), 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 18, Κάνααν 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 4, Σλούκας 11, Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 5, Πίτερς, Μπολομπόι 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 8

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 3, Ταβάρες 12, Γιουλ 6, Ρούντι, Μούσα 12, Κορνελί 2, Πουαριέ 4. Χεζόνια 9, Χάνγκα 2, Ντεκ 4, Γιαμπουσέλε 6, Ν’Ντιαγέ