Ζαλγκίρις: Νίκη-χρυσάφι επί του Ερυθρού Αστέρα με ανατροπή (videos)

2023-01-20T20:51:39+00:00 2023-01-20T22:47:43+00:00.

20/Jan/23 20:51

edgaras-ulanovas-zalgiris-euroleague

Η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη και την διαφορά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (71-66), για την 12η νίκη της στην Ευρωλίγκα, πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μεγάλη νίκη για την Ζαλγκίρις κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 71-66, για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Λιθουανοί έκαναν 13-0 στα τελευταία λεπτά του ματς και το 57-64 έγινε 70-64, στο κομβικότερο σημείο του ματς.

Το εν λόγω ματς ήταν πολύ σημαντικό βαθμολογικά, με τους νικητές των τεσσάρων σερί νικών να ανεβαίνουν στο 12-8.

Ο Ουλάνοβας έβαλε την υπογραφή του με δύο τεράστια τρίποντα στο διάστημα που έγινε η ανατροπή της ομάδας του.

Όσο για τους ηττημένους, μετρούν πλέον 10-10, παρά τη νέα πολύ καλή εμφάνιση του Πετρούσεφ.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Ερυθρός είχε πάρει τη νίκη με 77-73, κάτι που σημαίνει ότι η Ζαλγκίρις πήρε και την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για την 21η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (26/1), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Παρτιζάν (27/1).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού (12-5). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και εν μέρει το κατάφερε, για να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο -6 με 20-14.

Η διαφορά πήγε ακόμα και στους 12 (30-18) με τον Πολονάρα να κάνει την διαφορά. Οι Λιθουανοί έμειναν σταθερά μπροστά στο σκορ, αν και το επίπεδα της διαφοράς είχαν πέσει αρκετά, κάτι που φαίνεται από το 38-30 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πετρούσεφ να βγαίνει μπροστά για τους Σέρβους. Κάπως έτσι, το 50-45 στο 26:30′ έγινε 50-56 μετά από 30′ αγώνα, μιλάμε δηλαδή για ένα επιμέρους 12-26 μετά την ανάπαυλα υπέρ του Αστέρα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 55-62 με ΒιλντόζαΝέντοβιτς, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 13-0 (70-64) στο -36” με τον Ουλάνοβας. Οι Σέρβοι έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν 5′ και μοιραία το ”πλήρωσαν” στο τέλος για την ήττα με 71-66.

Πού κρίθηκε: Το 57-64 έγινε 70-64 με τον Ερυθρό Αστέρα να μην σκοράρει για 4:30′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουλάνοβας είχε 8 πόντους στο 13-0 της Ζαλγκίρις στο φινάλε και συνολικά 13 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-30, 50-56, 71-66

Ζαλγκίρις (Μακσίβιτς): Τέιλορ 2, Λεκαβίτσιους 7, Χέιζ 6, Καλνιέτις, Σμιτς 10, Μπιρούτις 2, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 7, Πολονάρα 10, Ντίμσα 7, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλάνοβας 13

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 3, Βιλντόζα 9, Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 3, Ντόμπριτς 5, Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 5, Πετρούσεφ 16, Μπέντιλ 8