Παναθηναϊκός: Με το ΚΑΛΥΤΕΡΟ δεκάλεπτο της ΣΕΖΟΝ κέρδισε τη Ζαλγκίρις μετά από 3 χρόνια στο ΟΑΚΑ!

2023-01-27T00:04:07+00:00 2023-01-27T02:14:22+00:00.

27/Jan/23 00:04

KalaitzakisGiorgos-Panathinaikos-ZalgirisKaunas

Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά μετά το 2020 κατάφερε να κερδίσει τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός “διέλυσε” στο δεύτερο μέρος τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 89-65 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-13, ενώ έκανε το 2/2 με τους Λιθουανούς και “ξεκόλλησε” από τη 16η θέση.

Το τριφύλλι κατάφερε να κερδίσει τους Λιθουανούς χάρη στο τρομερό της τρίτο δεκάλεπτο, όπου σκόραρε 37 πόντους (17 ο Λι) και δέχθηκε μόλις 16, το οποίο ήταν και το καλύτερο φετινό της μετά τους 31, που σκόραρε στην τέταρτη περίοδο με την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ. Το ρεκόρ συνολικά στη διοργάνωση για φέτος έχει η Παρτιζάν με 40 πόντους.

Η ομάδα του κόουτς Ράντονιτς με αυτό το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της έφτασε τις 6 νίκες σε έντεκα ευρωπαϊκά ματς επί ελληνικού εδάφους κερδίζοντας και τους Λιθουανούς μετά τις Μπασκόνια, Βίρτους, Μιλάνο, Μακάμπι και Βιλερμπάν.

Με αυτή τη νίκη παράλληλα ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο μικρό νικηφόρο σερί δύο αγώνων, που “έχτισε” για πρώτη φορά στην ιστορία της στο ΟΑΚΑ η Ζαλγκίρις.

Η τελευταία πράσινη επικράτηση καταγράφηκε σχεδόν πριν από τρία χρόνια στις 17 Ιανουαρίου με 96-94 σε μία αναμέτρηση, που ο Ταϊρίς Ράις ήταν MVP με 20 πόντους, 6 ασίστ και 26 στο PIR.

Συνολικά στην ιστορία των αναμετρήσεων το δύο ομάδων από το 2000 μέχρι και σήμερα στην Ευρωλίγκα το τριφύλλι μετράει 12 νίκες σε 15 αγώνες επί ελληνικού εδάφους, ενώ αν συμπεριλάβουμε και τις αναμετρήσεις στη Λιθουανία τότε έχει κερδίσει 20 από τα 30 ματς!