Βαλένθια: Πέρασαν ΚΑΙ από το Βερολίνο οι ασταμάτητες “νυχτερίδες”!

2023-01-26T22:03:54+00:00 2023-01-26T23:32:12+00:00.

26/Jan/23 22:03

Η Βαλένθια χάρη στην απόλυτη ψυχραιμία των παικτών της στις βολές (11/11) στο τελευταίο δίλεπτο κέρδισε με 94-88 και την Άλμπα στο Βερολίνο για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να αγωνίστηκε στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα χωρίς τους βασικούς της σέντερ Ντούμπλιεβιτς και Ριβέρο, όμως έχοντας πρωταγωνιστές τους Τζόουνς, Χάρπερ και Αλεξάντερ πανηγύρισε ένα ακόμα σπουδαίο διπλό στην Ευρωλίγκα με 94-88.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βαλένθια μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες και ρεκόρ 11-10 “αγγίζοντας” την οκτάδα, ενώ η Άλμπα Βερολίνου “έπεσε” στο 6-15 ούσα ουραγός της κατάταξης.

Ο Λο κράτησε κοντά στο σκορ την Άλμπα στο πρώτο ημίχρονο

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς από το ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 15-15 (στο 7′) και τους Λο – Πουέρτο να έχουν από 8 πόντους ο καθένας.

Η πρώτη περίοδος έληξε με την Αλμπα μπροστά με 25-24 και τις δύο ομάδες να μετρούν 8/13 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια παίρνοντας πόντους από τους Χάρπερ και Αλεξάντερ (18 μαζί) προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (40-35 στο 16′).

Ο Τζόουνς φτάνοντας τους 7 προσωπικούς πόντους έκανε και το 46-30 (στο 18′) για τους Ισπανούς και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε την Άλμπα να μειώνει σε 50-47 με τον Λο να έχει ήδη 15 πόντους.

Το έκανε “θρίλερ” στο τέλος η Άλμπα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με τις “νυχτερίδες” να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα με +7 (61-54 στο 25′), παρότι η άμυνα τους δεν ήταν σε καλή βραδιά.

Με Ζουσμάν και Τίμαν η Άλμπα με σερί 6-0 μείωσε σε 61-60 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Γερμανούς μπροστά με 68-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 10-3 πήρε προβάδισμα με +6 (77-71 στο 36′) με τον Χάρπερ και έδειχνε να πατάει και πάλι καλά στο παρκέ. O Ζουσμάν στο 38ο λεπτό μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 79-78 και έβαλε “φωτιά” στο ματς, ενώ ο Λάμερς στη συνέχεια ισοφάρισε σε 81-81!

Ο Αλεξάντερ και ο Τζόουνς με 4/4 βολές έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στη Βαλένθια με 85-81 στο 1:28 και ο Ράντεμπο μετά από καλάθι του Λο (85-83) κέρδισε από τον ίδιο βολές και τεχνική ποινή και οι Ισπανοί στα 55” προηγήθηκαν με 88-83 και “αγκάλιασαν” τη νίκη.

Ο Λο που είχε 24 πόντους σούταρε 1/2 βολές στα 48” για το 88-84 και ο Τίμαν με 2/2 στα 17” μείωσε ακόμα περισσότερο σε 88-86. Το γαϊτανάκι των εύστοχων βολών συνεχίστηκε από Αροστέγκι και Σμιθ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 90-88 στα 11”. Τελικά ο Χάρπερ επίσης με βολές στα 7,9” έκανε το 92-88 και η Βαλένθια πανηγύρισε τη νίκη με 94-88.

Που κρίθηκε: Στις 11/11 βολές που είχε η Βαλένθια στο τελευταίο δίλεπτο με τις οποίες πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στο Βερολίνο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς με 16 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αλεξάντερ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94.

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 25, Προσίντα 1, Σμιθ 5, Ντέλοου, Βέντζελ 2, Ολίντε 2, Κουμάτζε 4, Τίμαν 17, Σίκμα 7, Λάμερς 3, Ζουσμάν 11, Μπλατ 11

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 20, Κλαβέρ, Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 3, Πραντίγια 8, Ουέμπ 8, Λόπεζ-Αροστέγκι 9, Τζόουνς 16, Φεράντο, Ράντεμπο 7, Έβανς, Αλεξάντερ 14