Μπάγερν: «Διπλή» νίκη επί της Βίρτους και ελπίζει για οκτάδα (video)

2023-01-27T23:07:35+00:00 2023-01-27T23:57:17+00:00.

27/Jan/23 23:07

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια 91-84 , εντός έδρας για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε την Βίρτους Μπολόνια με 91-84 στο Άουντι Ντομ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι εκμεταλλεύτηκε την καλή ψυχολογία από την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Εφές και παρά τις απουσίες των Λούτσιτς, Σίσκο και Ομπστ, πανηγύρισε την ένατη νίκη της στην διοργάνωση. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια για την γερμανική ομάδα.

Από την άλλη η Βίρτους δεν μπόρεσε να ανακάμψει και να επιστρέψει στις νίκες, γνωρίζοντας την δεύτερη διαδοχική της ήττα. Η ομάδα του Σκαριόλο είχε ως μοναδική απουσία τον Αμπάς.

Χάρις σε αυτή την νίκη η Μπάγερν ”έπιασε” την Βίρτους στο 9-12, αλλά επειδή κάλυψε την διαφορά των 3 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς (66-63), έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο Μίλος Τεόντοσιτς έγινε το πιο πρόσφατο μέλος της λίστας των παικτών που έχουν σκοράρει πάνω από 3.000 πόντους στην διοργάνωση.

Για την ερχόμενη διαβολοβδομάδα η Μπάγερν Μονάχου ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Βαλένθια (31/1, 21:30) και την Μπαρτσελόνα (2/2, 21:30).

Η Βίρτους φιλοξενεί στην Μπολόνια τον Ερυθρό Αστέρα (31/1, 22:00), ενώ στην συνέχεια πηγαίνει στην Γαλλία να κοντραριστεί με την Βιλερμπάν (3/2, 22:00).

Από την αρχή μπροστά η Μπάγερν

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (15-7) στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Η Βίρτους όμως ανέβασε την απόδοσή της, ”ροκανίζοντας” την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στο -4 (22-18).

Η Μπάγερν στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-21). Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρήκε πάλι τρόπο να μειώσει, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα 5 πόντους πίσω (43-38).

Στην επανέναρξη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (48-45) με κάτι λιγότερο από 5 λεπτά για την λήξη της τρίτης περιόδου. Όμως, με τον Ντι Τζέι Σίλι να γίνεται παράγοντας στην αναμέτρηση η Μπάγερν πήγε στην τελική ευθεία έχοντας μια διαφορά ασφαλείας (66-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν αν και είδε την Βίρτους να μειώνει επικίνδυνα την διαφορά μεταξύ τους, κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με σκορ 91-84.

Που κρίθηκε: Στο καλό ”κλείσιμο” των Βαυαρών στο τρίτο δεκάλεπτο που τους έδωσε πλεονέκτημα προς το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 10(2), Ουόλντεν 5, Σίλι 7, Ουίνστον 15(1), Γκιφάι 9(1), Χάντερ 5(1), Μπόνγκα 6, Γιάραμαζ 6, Βίμπεργκ , Χάρις 7, Ρούμπιτ 18, Γκιλέσπι 3

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 14(1), Μπελινέλι 10(2), Παγιόλα , Μπάκο 8, Ζαϊτέ 9, Σενγκέλια 8, Χάκετ 12(1), Μίκι 2, Οτζελέγε 7(1), Τεόντοσιτς 14(3)