Καυτή Βαλένθια, 5 σερί νίκες και φουλ για οκτάδα (video)

2023-01-31T22:35:01+00:00 2023-01-31T23:06:25+00:00.

31/Jan/23 22:35

Jared Harper Valencia

Η Βαλένθια κέρδισε την Μπάγερν Μονάχου 82-73 , στην Ισπανία, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες.

Η Βαλένθια υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου 82-73 , εντός έδρας, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, παίρνοντάς της και την διαφορά από τον αγώνα του πρώτου γύρου. Με αυτή την νίκη οι ”νυχτερίδες” έφτασαν τις 5 διαδοχικές στην διοργάνωση, ”ανεβαίνοντας” στο 12-10.

Η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Ντούμπλιεβιτς, Ριβέρο, Χέρμανσον και Βαν Ρόσομ, μπορεί να ελπίζει για την είσοδο στην οκτάδα.

Από την άλλη η Μπάγερν γνώρισε την ήττα μετά από δυο σερί νίκες, υποχωρώντας στο 9-13. Για την γερμανική ομάδα δεν αγωνίστηκαν οι Λούτσιτς, Ομπστ, Σίσκο και Χάρις.

Για την 23η αγωνιστική η Βαλένθια υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβιβ (3/2, 21:30), ενώ η Μπάγερν αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη (2/2, 21:30).

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (9-6) στα μισά του δεκαλέπτου. Μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου η Βαλένθια ήταν μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι (16-14).

Στην συνέχεια οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με την Μπάγερν να καταφέρνει να περάσει μπροστά με 5 (19-24). Στην λήξη του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι είχαν πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ (33-32).

Στην επανέναρξη καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, ούσες ισόπαλες 46-46 με κάτι λιγότερο από 4 λεπτά για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι ”νυχτερίδες” πάτησαν το γκάζι στο τέλος της περιόδου πηγαίνοντας στο φινάλε του αγώνα στο +5 (58-53).

Η Βαλένθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο +17 (75-58) με 6 λεπτά να απομένουν. Από αυτό το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κάποια δυσκολία, φτάνοντας στην επικράτηση με 82-73.

Που κρίθηκε: Στην επιθετική πολυφωνία της Βαλένθια, έχοντας 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και άλλους δυο με 9.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράντεμπο ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ παράλληλα ”κατέβασε” και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 58-53, 82-73

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 4(1), Κλαβέρ , Πουέρτο 7, Πρέπελιτς 10(2), Πραντίγια 6, Ουέμπ 2, Λόπεζ-Αροστέγκι 10(2), Τζόουνς 11(1), Ράντεμπο 14(2), Έβανς 9(3), Αλεξάντερ 9

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 4, Ουόλντεν 4, Σίλι 6(1), Ουίνστον 22(3), Γκιφάι 14(2), Χάντερ 5(1), Μπόνγκα 5(1), Γιάραμαζ , Βίμπεργκ , Ρούμπιτ 3, Γκιλέσπι 6