Μιλάνο: Φόικτμαν και Καμπαρό “εκτέλεσαν” τη Μπασκόνια!

2023-01-31T20:50:22+00:00 2023-01-31T23:39:49+00:00.

31/Jan/23 20:50

Η Μιλάνο πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 89-83 επί της Μπασκόνια στο “Forum” και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα μετά από πέντε παιχνίδια.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 89-83 κόντρα στην Μπασκόνια, η οποία “γκέλαρε” κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει τεθεί νοκ-άουτ ουσιαστικά από τη διεκδίκηση των playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 7-15 και παραμένει πολύ μακριά από την οκτάδα, ενώ η Μπασκόνια με ρεκόρ 12-10 παραμένει έβδομη και διατηρεί με ασφάλεια μία θέση στην πρώτη οκτάδα.

Μπροστά χάρη στην άμυνα της η Μιλάνο!

Με κοντινό σκορ και σχετικά χαμηλό ρυθμό εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος έληξε με τη Μιλάνο να προηγείται με 18-17 και τον νέιπιερ να κάνει το ντεμπούτο του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Τονούτ, Καμπαρό και Μπάρον με επιμέρους σκορ 10-5 των Ιταλών έφεραν τη διαφορά στους 7 (28-21 στο 15′), αλλά ο Τόμπσον και ο Κοστέλο ισοφάρισαν σε 30-30 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-34 και τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα να παίζουν καλά στην άμυνα.

Την “πάτησε” από την άμυνα η Μπασκόνια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Forum” ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, αφού η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 50-50 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ιταλούς μπροστά με 62-60 και να βάζουν πολύ δύσκολα στους Βάσκους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τη Μιλάνο στο 35ο λεπτό να προηγείται με 74-72 και ο Καμπαρό την οδήγησε σε επιμέρους σκορ 7-2 και την έβαλε μπροστά με 81-74 στο 38′. Τελικά η Μιλάνο πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 89-83.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Μιλάνο σκόραρε 27 πόντους και δεν άφησε περιθώριο στην Μπασκόνια να “κλέψει” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φόικτμαν με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ ο Λουαού-Καμπαρό με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34,  62-60, 89-83