Ρεάλ – Παναθηναϊκός 83-68: Κυνηγούσε ξανά, ηττημένος ξανά (videos)

2023-02-01T22:33:01+00:00 2023-02-01T23:20:46+00:00.

llull-lee-real-panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ρεάλ στη Μαδρίτη με 83-68.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση στη Μαδρίτη.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-68 από την Ρεάλ, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το ματς ήταν στα χέρια των γηπεδούχων από τη πρώτη στιγμή, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 21.

Οι ”πράσινοι” δεν κατάφεραν σχεδόν σε κανένα σημείο να φανούν ανταγωνιστικοί, παρά τις προσπάθειες των Λι και Γκριγκόνις.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 15-7, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στο 8-14 (2-9 μακριά από το ΟΑΚΑ).

Η τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη ήρθε στις 21/3/13 (73-74), για να ακολουθήσει ένα 12-0 της Ρεάλ.

Όλα αυτά, ενώ οι ”πράσινοι” περιμένουν την Παρασκευή (3/2) την άφιξη του Ματ Τόμας, του νέου παίκτη τους.

Θυμίζουμε ότι στο ματς της πρεμιέρας, η Ρεάλ είχε πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 68-71.

Για την 23η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από τη Μονακό (3/2), ενώ ο Παναθηναϊκός από τη Μπασκόνια (3/2).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 2:30′ και 4 χαμένα σουτ για να σκοράρει (7-2). Τα πράγματα γρήγορα έγιναν χειρότερα για τους ”πράσινους” -των 1/9 σουτ- με το 15-2 στο 5′ να ”μιλάει” από μόνο του. Ο Γιαμπουσέλε και Μούσα έκαναν μεγάλη ”ζημιά” (23-9), με τον Μπέικον να μειώνει σε 23-14, πριν το 26-14 στο δεκάλεπτο.

Το τρίποντο (4/10, 2/14 δίποντα) κράτησε τον Παναθηναϊκό στο ματς (29-20), όμως οι Μαδριλένοι δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-20). Το μακρινό σουτ ήταν η μόνη λύση των φιλοξενούμενων (33-25), με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 13-0 (46-25) και να ξεφεύγουν με μεγάλη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου, για το 48-30.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο, με την Ρεάλ να είναι σταθερά σε ρόλου οδηγού, αν και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά. Εν μέρει το κατάφερε με το 54-39 και παρά την κακή άμυνα και την αστοχία (13/45 σουτ), μπόρεσε να κάνει το 60-47 με Γκριγκόνις και Μπέικον. Η διαφορά έπεσε ακόμα και στους 11 μετά το 68-57 στο τέλος της περιόδου.

Ο Λι μείωσε σε 70-59, με την Ρεάλ να πατά το γκάζι και να ”γράφει” το 74-59, με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 4′. Ο χρόνος κυλούσε σαφώς υπέρ των Μαδριλένων, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο στα περίπου 5′ που απέμεναν. Το 70-65 έγινε 80-65 και κάπως έτσι η προσπάθεια του Παναθηναϊκού έμεινε ημιτελής για το τελικό 83-68.

Πού κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 11 (70-59) για δεύτερη φορά, αλλά στην συνέχεια δέχθηκε ένα 4-0, μένοντας χωρίς σκορ για πάνω από 4′. Όταν το ξανάκανε (76-65), ήταν πλέον αργά (38′).

Παίκτης-κλειδί

Ο Γιαμπουσέλε με 16 πόντους-7 ριμπάουντ και 5/9 σουτ έκανε την διαφορά για την Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 6, Κοζέρ 4, Φερνάντεζ 5, Χεζόνια, 14 Ροντρίγκεζ 3, Ντεκ 6, Κορνελί 8, Ταβάρες 6, Γιουλ 3, Γιαμπουσέλε 16, Νταγιέ, Μούσα 12

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Ουόλτερς 7, Λι 17, Παπαγιάννης 8, Ουίλιαμς 3, Καλαϊτζάκης Γ. 4, Σαμοντούροβ, Αβδάλας, Μπέικον 11, Χουγκάζ, Γκριγκόνις 12, Γκουντάιτις 6

Ράντονιτς: “Πήρε διαφορά από την αρχή η Ρεάλ, πρέπει να παίξουμε πάρα πολύ καλύτερα με Μπασκόνια”

Λι και Γκριγκόνις προσπάθησαν αλλά “δεν ξέρουμε γιατί ξεκινάμε έτσι τα ματς” (videos)