Μπαρτσελόνα: Ο Χίγκινς έσωσε την παρτίδα κόντρα στη ”λαβωμένη” Μπάγερν

2023-02-02T22:25:07+00:00 2023-02-03T02:30:56+00:00.

02/Feb/23 22:25

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της ”πληγωμένης” Μπάγερν Μονάχου 72-70, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Μπάγερν Μονάχου 72-70 , στο ”Παλαού Μπλαουγκράνα” για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα, όμως εκμεταλλευόμενοι τις ελλείψεις της Μπάγερν, πανηγύρισαν την δεύτερη διαδοχική νίκη τους, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ τους στο 15-8.

Από την άλλη η γερμανική ομάδα είχε ένα πολύ δύσκολο έργο αγωνιζόμενη χωρίς 5 παίκτες (Λούτσιτς, Σίσκο, Χάρις, Ομπστ και Χάντερ), αλλά και μη έχοντας στον πάγκο της τον Αντρέα Τρινκιέρι λόγω πένθους.

Η Μπάγερν το πάλεψε, ωστόσο τελικά λύγισε βλέποντας να μπαίνει στοπ στο σερί των δυο νικών που είχε. Οι Βαυαροί πλέον βρίσκονται στο 9-14.

Για την 24η αγωνιστική η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Βίρτους Μπολόνια (9/2, 21:30), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Παρτιζάν (9/2, 21:30).

Έπεσε μαχόμενη η Μπάγερν

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυναμικά τον αγώνα, έτσι το σκορ στα μισά του δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο (10-10). Η Μπαρτσελόνα ”έτρεξε” ένα σερί 7-0 στο επόμενο δίλεπτο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (21-14).

Η Μπάγερν Μονάχου απάντησε με ένα δικό της σερί (6-0), ”ψαλιδίζοντας” την διαφορά στον πόντο (21-20). Παρά το γεγονός ότι οι ”Μπλαουγκράνα” αύξησαν εκ νέου την απόσταση από την Μπάγερν (31-22), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν ξανά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο -1 (34-33).

Στην επανέναρξη ο χαρακτήρας του ντέρμπι που είχε η αναμέτρηση δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να εξακολουθούν να έχουν το προβάδισμα (44-38) με 5:35 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι δυο ομάδες πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με 4 πόντους να τις χωρίζουν (51-47).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά υπέρ της για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (63-51). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ούτε τώρα και με τις βολές του Γιάραμαζ ισοφάρισαν (70-70), με 1 λεπτό να απομένει. Χάρις το καλάθι του Χίγκινς με 22” να απομένουν, η Μπαρτσελόνα γλίτωσε το στραβοπάτημα.

Πού κρίθηκε: Στις περιορισμένες λύσεις που είχε η Μπάγερν Μονάχου λόγω των τραυματισμών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαν Βέσελι με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εκείνος ήταν αυτός που έδωσε την έξτρα κατοχή στην Μπαρτσελόνα για βάλει το καλάθι της νίκης ο Χίγκινς.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-33, 51-47, 72-70

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα ,3 Σανλί 10(2), Βέσελι 10, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 5(1) Λαπροβίτολα 5(1), Αμπρίνες 7(1), Χίγκινς 9(1), Γιοκουμπάιτις 7(1), Μίροτιτς 12(2)

Μπάγερν Μονάχου (Βερτεμάτι):Βάιλερ-Μπαμπ 15(3), Ουόλντεν 9, Σίλι 2, Ουίνστον 4, Γκιφάι 4, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 12(2), Βίμπεργκ 9(1), Ρούμπιτ 10, Γκιλέσπι 3, Ζίψερ