Φενέρ: “Ξέσπασε” στην Άλμπα με 100άρα και επέστρεψε στις νίκες!

2023-02-03T20:34:22+00:00 2023-02-03T23:08:16+00:00.

03/Feb/23 20:34

Η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 101-86 επί της Άλμπα στην Πόλη και πλησίασε και πάλι την πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έβγαλαν αντίδραση και εγωισμό μετά τις βαριές ήττες από Βιλερμπάν και Ολυμπιακό και “ξέσπασε” στην ουραγό της Άλμπα Βερολίνου στην Πόλη, την οποία κέρδισε με 101-86.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Φενέρ με ρεκόρ 14-9 επιστρέφει στις νίκες και πλησιάζει και πάλι την πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ η Άλμπα με ρεκόρ 6-17 παραμένει ουραγός και μετράει πέντε σερί ήττες.

Φουλ της… επίθεσης και με +10 η Φενέρ στα αποδυτήρια!

Δυνατά ξεκίνησε η Φενέρ με τον Μότλεϊ (9π.) και προηγήθηκε με 21-12 (στο 7′) έχοντας 8 ασίστ με μηδέν λάθη και ήδη 6 επιθετικά ριμπάουντ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 31-27 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έπαιζαν κακή άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα έλεγχε το ρυθμό παρά την αστοχία της από μακριά και στο 15ο λεπτό ισοφάρισε σε 40-40, ενώ το σκορ διαμόρφωσε ο Γκούντουριτς σε 51-43 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 11-3.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 57-47 και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να έχει 8/17 τρίποντα.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με τον Χέις να φτάνει τους 14 πόντους και να δίνει ένα κομβικό προβάδισμα με 63-47 (στο 22′) στη Φενέρ χρίζοντας την φαβορί.

Ο Γκούντουριτς ανέβασε και τη διαφορά στους 18 (72-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 81-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και η διαφορά στο 35ο λεπτό ήταν στους 14 (86-72) και στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 101-86.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Φενέρ με επιμέρους σκορ 24-14 προηγήθηκε με +20 (81-61) στο 30′ και καθάρισε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέις με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος ήταν ο MVP των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86