Χάουαρντ: Ασταμάτητος για την άμυνα του Παναθηναϊκού με την έκτη 20άρα της σεζόν! (video)

2023-02-03T22:42:18+00:00 2023-02-03T22:48:42+00:00.

03/Feb/23 22:42

Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ο MVP της Μπασκόνια στη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 95-90 στη Βιτόρια με μία γεμάτη εμφάνιση.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός, αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι στη Βιτόρια δεν διατήρησε την καλή του αμυντική παρουσία και στο τέλος ηττήθηκε με 95-90 από την Μπασκόνια, παρότι επέστρεψε από το -20 του τρίτου δεκάλεπτου και το ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα έπεσε στο 8-15.

Για τους Βάσκους μπορεί ο Τόμπσον να μοίρασε 10 ασίστ και το δίδυμο Κοστέλο – Μαρίνκοβιτς να έκαναν μεγάλη ζημιά στο τριφύλλι, όμως MVP και εκείνος που έκανε τη διαφορά στο σκοράρισμα ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ.

Ο χαρισματικός Αμερικανός σκόρερ σε 26 λεπτά συμμετοχής είχε 24 πόντους με 6/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 5 κερδισμένα φάουλ και 18 στο PIR και “εκτέλεσε” στα σημεία που χρειάστηκε την άμυνα του Παναθηναϊκού κάνοντας τη διαφορά.

Ο Χάουαρντ μετά από και αυτή την εμφάνιση έφτασε σε 21 ματς στην Ευρωλίγκα, όπου αγωίζεται ως rookie φέτος, τις 6 βραδιές με 20+ πόντους, ενώ έχει πετύχει και 33 πόντους κόντρα στην Παρτιζάν και 30 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα!

Ο παίκτης της Μπασκόνια να τονιστεί, πως πέτυχε 20+ πόντους και στη νίκη του τριφυλλιού στον πρώτο γύρο του ΟΑΚΑ (98-83), όπου είχε 20 πόντους (4/9 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Μετά το ματς δήλωσε:

“Παίζαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, αλλά κάναμε αυτό που χρειαζόταν για να έχουμε τον έλεγχο και να πάρουμε τη νίκη. Θέλαμε το ματς αυτό και για βαθμολογικούς λόγους. Κάθε ομάδα, μας δίνει μαθήματα και πρέπει να συνεχίσουμε”.