Ρεάλ Μαδρίτης: Διέλυσε την Ζαλγκίρις για την τέταρτη σερί νίκη (videos)

2023-02-23T22:22:43+00:00 2023-02-24T15:42:05+00:00.

23/Feb/23 22:22

Η Ρεάλ Μαδρίτης ισοπέδωσε την Ζαλγκίρις Κάουνας (96-69) στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστική της Ευρωλίγκα, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις διαδοχικές νίκες στην διοργάνωση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, νικώντας με το ευρύ 96-69, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 17-7 (λόγω των σεισμών είχε αναβληθεί ο αγώνας κόντρα στην Εφές), ενώ παράλληλα έφτασε τις 4 συνεχόμενες νίκες στην διοργάνωση.

Ο Τσους Ματέο, παρά τις απουσίες των Γιουλ και Χάνγκα, είδε την ομάδα του στην επιστροφή του Ρούντι Φερνάντεθ, να επεκτείνει το εντός έδρας σερί νικών της στις έξι.

Από την άλλη η Ζαλγκίρις κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, φτάνοντας τις 3 σερί ήττες εκτός έδρας, υποχωρώντας παράλληλα στο 13-12.

Για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζει την Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ (3/3, 21:00), ενώ η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (2/3, 20:00).

Ντέρμπι μόνο στην αρχή

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά την αναμέτρηση, με την Ρεάλ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα στα μισά του δεκαλέπτου (13-11). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή, ”κλείνοντας” την πρώτη περίοδο στο +2 (24-22).

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην συνέχεια ”πάτησε” το γκάζι φτάνοντας για πρώτη φορά την διαφορά υπέρ της σε διψήφιο αριθμό (45-28). Η Ζαλγκίρις, παρά τους 16 πόντους του Μπραζντέικις, δεν είχε αντίδραση, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο -15 (53-38).

Οι παίκτες του Τσους Ματέο συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος, κυριαρχώντας και στις δυο άκρες του παρκέ, στέλνοντας την διαφορά μέχρι και το +29 (74-45), με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 76-52.

Το υπόλοιπα δέκα λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Ρεάλ Μαδρίτης να διαλύει την Ζαλγκίρις για την 17η νίκη της στην φετινή διοργάνωση με το τελικό σκορ να είναι 96-69.

Που κρίθηκε: Στο 31-14 της δεύτερης περιόδου υπέρ των γηπεδούχων, από εκεί και έπειτα η Ρεάλ μπήκε σε θέση οδηγού χωρίς να κινδυνέψει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζανάν Μούσα ήταν κομβικός έχοντας 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Ουίλιαμ-Γκος 12(1), Κοζέρ, Φερνάντεθ 5(1), Χεζόνια 4, Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 12, Πουαριέ 11, Κορνελί 9(3), Ταβάρες 16, Γιαμπουσέλε 6, Μούσα 17(2)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Τέιλορ 8(2), Γκιεντράιτις 2, Λεκαβίτσιους 8(2), Χέιζ 4, Σμιτς 7(1), Μπιρούτις 5, Λουκοσιούνας , Μπραζντέικις 16(1), Πολονάρα 2, Ντίμσα 6, Μπουτκεβίτσιους 8(1), Ουλάνοβας 3