Η Άλμπα “σόκαρε” τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και τον “εκτροχίασε” από τη μάχη των playoffs!

2023-02-24T20:53:52+00:00 2023-02-24T23:13:07+00:00.

24/Feb/23 20:53

maodo-lo-alba

Η Άλμπα Βερολίνου πραγματοποίησε ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο και “σόκαρε” με 87-72 τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Βελιγράδι “εκτροχιάζοντας” τον από τη μάχη της οκτάδας της Ευρωλίγκα.

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν φανταστική στο δεύτερο ημίχρονο μέσα στο Βελιγράδι και έκανε μεγάλη ζημιά στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίον κέρδισε με 87-72 και τον άφησε αρκετά πίσω στη μάχη για την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 11-14 και παρέμεινε δύο νίκες μακριά από την οκτάδα η οποία απομακρύνεται, ενώ η Άλμπα έβαλε τέλος στο σερί έξι ηττών της και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-18.

Καλύτερος ο Ερυθρός Αστέρας και με προβάδισμα στο ημίχρονο

Κυρίαρχος ήταν ο Ερυθρός Αστέρας από το 6ο λεπτό (9-9) και μετά, καθώς με επιμέρους σκορ 16-6 προηγήθηκε με 25-15 έχοντας 9/14 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν υπήρξαν μεγάλες διακυμάνσεις στις συνθήκες του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα ασφαλείας με 37-29 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Άλμπα να μειώνει σε 44-39 και τον Ολίντε να έχει 11 πόντους.

Έκανε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος η Άλμπα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους Γερμανούς να κάνουν σερί 6-0 και να προηγούνται ξανά μετά την πρώτη περίοδο με 45-44 (το 22′).

Ο Ιβάνοβιτς με προσωπικούς πόντους έβαλε και πάλι μπροστά τους Σέρβους με 57-56 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-60 για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάλι η Άλμπα μπήκε δυνατά και με σερί 10-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (66-61) στο 34ο λεπτό! Η διαφορά στο 37′ με καλάθι του Λο πήγε και στους 12 (77-65) και η Άλμπα έγινε φαβορί για μία μεγάλη νίκη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Σμιθ έκανε το 81-68 και στο φινάλε οι Γερμανοί “σόκαραν” με 87-72 τον Ερυθρό Αστέρα.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Άλμπα με επιμέρους σκορ 21-7 προηγήθηκε με 81-68 στο 38′ και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λο που παρά τα 5 λάθη του είχε 23 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 10, Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς, Μάρτιν, Ντόμπριτς 7, Ιβάνοβιτς 9, Νέντοβιτς 11, Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς 2, Πετρούσεφ 14, Μπέντιλ 5

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 24, Προσίντα 11, Σμιθ 8, Βέτζελ 9, Μάτισεκ 3, Σνάιντερ, Κουμάτζε, Ολίντε 13, Τίμαν 9, Σίκμα 2, Λάμερς 8, Μπλατ