Μπαρτσελόνα: Σκούπισε τη Μονακό και την πέταξε εκτός τετράδας (videos)

2023-02-24T22:42:41+00:00 2023-02-25T00:49:23+00:00.

24/Feb/23 22:42

Σημαντική νίκη για τη Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μονακό με 80-70.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Μονακό με 80-70, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ισπανοί δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη, με τον Σατοράνσκι να είναι πρώτος σκόρερ τους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 17-8 με τέσσσερις σερί νίκες.

Όσο για τους ηττημένους του 15-10, 14 πόντους είχε ο Τζέιμς.

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Μπαρτσελόνα είχε πάρει τη νίκη με 63-69, επομένως έκανε το 2/2.

Για την 26η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Ζαλγκίρις (2/3) και η Μονακό τη Μακάμπι (2/3).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο ματς και με τους Σατοράνσκι και Μίροτιτς να δείχνουν τον δρόμο στην επίθεση, ξέφυγε με 17-10. Η Μονακό κατάφερε να μειώσει στο -1 (19-18), αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 24-18.

Το σκηνικό ανάλογο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Έφτασαν ακόμα και στο +12 (42-30), με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν τίποτα ουσιαστικά μέχρι το ημίχρονο για το 50-39.

Η Μονακό προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και εν μέρει το κατάφερε με το 58-50 στο 26′. Και πάλι, όμως, η Μπαρτσελόνα δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει την απόσταση με μπροστάρη τον Βέσελι για το 65-57 στο 30′.

Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά με τη Μονακό να φτάνει στο 65-62 στο 34′ με τον Τζέιμς, όμως οι Ισπανοί πάτησαν ξανά το γκάζι και πήγαν στο +11 (76-65) στο 38′ με τον Χίγκινς για τη νίκη της Μπαρτσελόνα με 80-70.

Πού κρίθηκε

Στο 11-3 της Μπαρτσελόνα μετά το 35′.

Ο Σατοράνσκι είχε 15 πόντους, με τους Βέσελι-Χίγκινς να προσθέτουν από 12.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 5 (1), Βέσελι 12 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Κάλινιτς 8 (3/3 σουτ, 1/2 βολές), Σατοράνσκι 15 (1), Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα), Χίγκινς 12 (2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Τόμπι 2, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 5 (1), Μίροτιτς 7 (5 ριμπάουντ).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9 (1/5 τρίποντα), Μπράουν 6, Μονέκε (0/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Λόιντ 13 (2), Μπλόσομγκεϊμ 4 (1), Ντιάλο 13 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 5 (4 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 6, Τζέιμς 14 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη).