Παρτιζάν: Εκπληκτική τρίτη περίοδος και επιστροφή στις νίκες κόντρα στην Άλμπα (videos)

2023-03-02T23:03:03+00:00 2023-03-03T00:21:25+00:00.

02/Mar/23 23:03

aleksa-avramovic-partizan-belgrade-alba-berlin-euroleague-round-26

Η Παρτιζάν επικράτησε με 88-74 της Άλμπα Βερολίνου, στην Σταρκ Αρένα κι επέστρεψε με αυτόν τον τρόπο στις επιτυχίες στην προσπάθεια της για την κατάληψη μια θέσης που οδηγεί στα play offs της Ευρωλίγκα.

Η Παρτιζάν – με ανατροπή – επιβλήθηκε (88-74) της Άλμπα Βερολίνου, εντός έδρας, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αν και έχανε στο ημίχρονο, ”πάτησε” το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο καθαρίζοντας το ματς.

Η Παρτιζάν επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-12, εδραιώνοντας παράλληλα την θέση της στην πρώτη οκτάδα.

Από την άλλη η Άλμπα παρά τις πολλές απουσίες της (Λάμερς, Σνάιντερ, Μπλατ, Ζούσμαν, Έρικσον, Ντέλοου), ήταν μαχητική στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να μπορεί να αποφύγει την 19η ήττα της στην διοργάνωση.

Για την ερχόμενη διαβολοβδομάδα η Παρτιζάν αντιμετωπίζει την Βίρτους (7/3, 21:30) και την Αρμάνι (9/3, 21:30) στην Ιταλία, ενώ η Άλμπα φιλοξενεί την Ζαλγκίρις (7/3, 21:00) και την Βίρτους (9/3, 19:00).

Η αρχή άνηκε στην ”λαβωμένη” Άλμπα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση έχοντας ένα προβάδισμα 7 πόντων (12-5) στα μισά του δεκαλέπτου. Η Παρτιζάν ανέβασε στροφές, έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).

Οι δυο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο με το προβάδισμα να έχει περάσει εκ νέου στα χέρια της Άλμπα, με 5 λεπτά για το ημίχρονο (33-31). Oι παίκτες του Ισραήλ Γκονζάλες πήγαν στην ανάπαυλα, προηγούμενοι με ένα καλάθι διαφορά (44-42).

Στην επανέναρξη η Παρτιζάν ”έτρεξε” ένα σερί 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε πάρει τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +10 (56-46). Το τρίτο δεκάλεπτο ”έκλεισε” με την σέρβικη ομάδα να έχει προβάδισμα 24 πόντων (77-53).

Η Άλμπα δεν παράτησε το παιχνίδι φέρνοντας την διαφορά στο -10 (80-70) με 3 λεπτά για την λήξη. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν σοβαροί, φτάνοντας στην νίκη με 88-74.

Πού κρίθηκε: Στην κυριαρχική εμφάνιση της Παρτιζάν στο τρίτο δεκάλεπτο και στις δυο άκρες του παρκέ (35-9 σκορ τρίτης περιόδου).

Παίκτης-κλειδί: Ο Αλέξα Αβράμοβιτς, ο οποίος έκανε career-high σε πόντους με 19, στην Ευρωλίγκα, έχοντας 5 στα 7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-44, 77-53, 88-74

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς , Λεντέι 13, Αβράμοβιτς 19(5), Πάντερ 16(2), Σμάϊλαγκιτς 6(2), Παπαπέτρου 5(1), Έξουμ 6, Νάναλι , Λεσόρτ 10, Τριφούνοβιτς , Άντζουσιτς 6(2), Μάνταρ 7

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλες): Λο 17(3), Προσίντα 8, Μαχόφσκι , Σμιθ 3(1), Βέτζελ 10, Μάττισεκ 6(2), Ολίντε 2, Κουμάτζε 9, Τίμαν 10(2), Σίκμα 9