Ρεάλ Μαδρίτης: Πέρασε από το Αστρομπάλ, ανησυχεί για Ταβάρες (videos)

2023-03-03T21:56:36+00:00 2023-03-03T23:01:37+00:00.

03/Mar/23 21:56

fabien-causeur-real-madrid

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέταξε την Βιλερμπάν (75-71), στην Γαλλία, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Ανησυχία υπάρχει ωστόσο για τον τραυματισμό που υπέστη ο Έντι Ταβάρες στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με σκορ 75-71, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Τσους Ματέο αν και έφτασε να προηγηθεί με 17 πόντους (51-34 στο 23′), στο τέλος… τα χρειάστηκε.

Η ισπανική ομάδα ωστόσο δεν στραβοπάτησε, φτάνοντας έτσι στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στην διοργάνωση, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ της σε 18-7 (έχει έναν αγώνα λιγότερο, με την Εφές).

Αυτή την νίκη επισκίασε ο τραυματισμός του Έντι Ταβάρες, ο οποίος με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν γύρισε το πόδι του, φεύγοντας κατευθείαν για τα αποδυτήρια.

Από την άλλη η Βιλερμπάν στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την αντεπίθεση της, χωρίς όμως να μπορεί να αποφύγει την πέμπτη διαδοχική της ήττα και 18η συνολικά.

Στον πάγκο της γαλλικής ομάδας, δεν βρισκόταν ο Τι Τζέι Πάρκερ λόγω προβλήματος στην μέση. Στην θέση του ήταν ο βοηθός του, Μόργκαν Μπελνού.

Για την ερχόμενη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα, η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει, εκτός έδρας, την Μπάγερν Μονάχου (7/3, 21:45) και την Ζαλγκίρις Κάουνας (9/3, 19:00), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενεί Μπασκόνια (7/3, 21:45) και Βαλένθια (9/3, 21:45).

Σε θέση οδηγού από νωρίς η Ρεάλ

Στο ξεκίνημα οι επιθέσεις και των δυο ομάδων δεν διέπρεψαν, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού (8-6) στα μισά του δεκαλέπτου. Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στο +10 (20-10) στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν, με την διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα (31-21) με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με την Ρεάλ να προηγείται 47-32.

Στην επανέναρξη η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την Ρεάλ να βρίσκεται μέχρι και στο +17 στ0 23′ (51-34). Η Βιλερμπάν, στην συνέχεια, ανέβασε την απόδοσή της, ”ροκανίζοντας” την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (63-54).

Οι γηπεδούχοι ”έτρεξαν” ένας σερί 8-1 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ξαναμπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης. Η Ρεάλ στην συνέχεια ήταν πιο σοβαρή, φτάνοντας στην νίκη με 75-71, στο Αστρομπάλ.

Που κρίθηκε: Στο πολύ κακό ποσοστό της Βιλερμπάν πίσω από την γραμμή των τριών πόντων (15.4%).

Παίκτης-κλειδί: Ο Φαμπιάν Κοζέρ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75

Βιλερμπάν (Μπελνού): Μάθιους 13(1), Νουά , Μποστ 7(1), Καχούντι 3, Ντιό , Τάιους 8, Ρισασέ , Ντε Κολό 13(2), Φαλ 10, Λάιτι 8, Ομπασοχάν 9, Πονς

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Ουίλιαμ-Γκος 13, Κοζέρ 14(2), Αμπάλντε 3, Χάνγκα , Χεζόνια 2, Ροντρίγκεζ 5(1), Ντεκ 12, Πουαριέ 3, Κορνελί 5(1), Ταβάρες 7, Εντιαγέ , Μούσα 11(3)