Μπασκόνια: ΔΙΕΛΥΣΕ την Βαλένθια με 114 πόντους και +39! (videos)

2023-03-03T22:32:22+00:00 2023-03-04T00:31:13+00:00.

03/Mar/23 22:32

Η Μπασκόνια νίκησε εύκολα την Βαλένθια με 114-75 (!) και διπλασίασε τις νίκες της στα μεταξύ τους ματς.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στην Μπασκόνια το ισπανικό ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση!

Οι Βάσκοι δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Βαλένθια και πήραν τη νίκη με το ευρύ 114-75.

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο για μία περιόδο, με τους νικητές να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους μετά το 10′.

Χομς και Τόμπσον με 40 πόντους έδειξαν τον δρόμο στη Μπασκόνια του 14-12 (και 11-2 εντός έδρας).

Το ματς ήταν βαθμολογικά πολύ σημαντικό, μιας και η Βαλένθια είχε ίδιο ρεκόρ (13-13 πλέον) με τη Μπασκόνια.

Στο ματς του πρώτου γύρου (πρώτη αγωνιστική), η Μπασκόνια είχε πάρει τη νίκη με 71-81.

Για την 27η αγωνιστική, η Μπασκόνια φιλοξενείται από την Ρεάλ (7/3), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Αρμάνι (7/3).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Βαλένθια ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και με 6/8 σουτ προηγήθηκε με 10-15, με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος. Η Μπασκόνια αντέδρασε κυρίως με τον Χομς και όχι μόνο μείωσε, αλλά προσπέρασε με 27-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Ουέμπ εκτός (για λίγο), οι φιλοξενούμενοι έμειναν ακόμα πιο πίσω στο σκορ (36-28), την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους. Ο Τόμπσον έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, για το +11 (57-46) της ομάδας του, πριν το 57-48 του 20′.

Η Μπασκόνια μπήκε στη τρίτη περίοδο με το πόδι στο γκάζι και γρήγορα πήγε το σκορ στο 65-50, με τους Χομς-Τόμπσον να δείχνουν τον δρόμο. Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου (77-56) μέχρι το 30′ της αναμέτρησης, με το σκορ να είναι στο 81-64.

Το σκορ και κυρίως η εικόνα των δυο ομάδων έδειχναν ότι το ματς έχει ουσιαστικά τελειώσει από το τρίτο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια έμεινε σε ρόλο παρατηρητή και η διαφορά πλησίασε τους 40, με τη Μπασκόνια να παίρνει τη νίκη με 114-75.

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά, η Μπασκόνια ”καθάρισε” στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους 24-16 και το +17 της.

Ο Τόμπσον ήταν ”ορχήστρα” και ”εκτελεστής” μαζί με 16 πόντους-11 ασίστ, αλλά ο Χομς με 24 έκανε την μεγάλη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 57-48, 81-64, 114-75

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ (0/5 σουτ), Χάιντεγκερ 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ραϊέστε 4, Μαρίνκοβιτς 14 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίεθ 8 (2), Τόμπσον 16 (11 ασίστ), Κότσαρ 7 (7 ριμπάουντ), Κοστέλο 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 14 (5 ριμπάουντ), Χομς 24 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 15/15 βολές, 6 ριμπάουντ), Κούρουτς 6 (2).

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 15 (3/4 τρίποντα), Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 8 (1/5 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 10 (3/4 τρίποντα), Λόπεθ – Αροστέγκι 13, Τζόουνς 9 (1), Ράντεμπο 5 (1), Έβανς 4 (0/4 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Ριβέρο 10.