Ζαλγκίρις: Επιβίωσε στο Βερολίνο, ζωντανή για οκτάδα

2023-03-07T22:03:53+00:00 2023-03-07T23:52:49+00:00.

07/Mar/23 22:03

Η Ζαλγκίρις Κάουνας με κορυφαίους τους Τέιλορ, Ουλανόβας και Πολονάρα κέρδισε με 66-63 στο Βερολίνο την Άλμπα και έκανε ένα σημαντικό βήμα, για να συνεχίσει να διεκδικεί την πρόκριση της στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Σε ένα ματς που έλεγξε το ρυθμό μέσα από την άμυνα της και με πρωταγωνιστές τους Τέιλορ, Ουλανόβας, Χέις και Πολονάρα η Ζαλγκίρις κέρδισε πολύ δύσκολο στο τέλος την Άλμπα με 66-63 στο Βερολίνο και διατήρησε τις πιθανότητες της για πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζαλγκίρις με ρεκόρ 14-13 έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων μακριά από το Κάουνας και θα δώσει μία ακόμα “μάχη” για την οκτάδα με τη Βιλερμπάν (9/3), ενώ η Άλμπα μετράει πέντε σερί ήττες και είναι ουραγός με ρεκόρ 7-20.

Με άμυνα και Λεκαβίτσιους μπροστά στο πρώτο μέρος η Ζαλγκίρις

Κλειστό και με χαμηλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο και με τη Ζαλγκίρις να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε όπως και το χαμηλό σκορ με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 22-22 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Λεκαβίτσιους να έχει 7 πόντους και την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά με +6 (33-27).

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Άλμπα να παίζει εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-2 σε 7 λεπτά να περνάει μπροστά μετά από ώρα με 37-35 (στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 45-44 για τους Γερμανούς και όλα να είναι ανοιχτά στην τελική ευθεία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις με πρωταγωνιστές τους Τέιλορ και Πολονάρα έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκε με 52-47 (στο 34′) και έδειξε να ελέγχει και πάλι το ματς. Στο 37ο λεπτό η Άλμπα με δικό της επιμέρους σκορ 9-3 πέρασε μπροστά με 56-55 και τον Λο να φτάνει τους 10 πόντους.

Ο Ουλανόβας έκανε το 58-56 για τους Λιθουανούς, όμως οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 58-58, αλλά και πάλι ο ίδιος με 2/2 βολές στο 1:45 έκανε το 59-58.

Ο Τέιλορ με λέι απ στα 45” έδωσε “αέρα” με 61-58 στη Ζαλγκίρις και ο Σίκμα με 0/2 βολές και ο Ολίντε με χαμένο τρίποντο έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για την Άλμπα. Στα 18” ο Τέιλορ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ σε 62-58 και “τέλειωσε” το ματς. Παρότι ο Σίκμα στα 4” μείωσε σε 64-63 με “τρελό” τρίποντο η Ζαλγκίρις πήρε το διπλό με καλάθι του Σμιτς (66-63).

Που κρίθηκε: Στα 45” ο Τέιλορ με λέι απ έκανε το 61-58 για τη Ζαλγκίρις και οι χαμένες βολές του Σίκμα και το άστοχο τρίποντο του Ολίντε σε συνδυασμό με τις 1/2 βολές του Αμερικανού γκαρντ έκριναν το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τέιλορ με 14 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και παρά τα 3 λάθη του ήταν ο MVP του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 27-33, 45-44, 63-66

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 10, Προσίντα 2, Σμιθ 10, Ντέλοου, Βέτζελ 3, Σνάιντερ 3, Ολίντε 4, Κουμάτζε 6, Τίμαν 4, Σίκμα 10, Λάμερς 8, Μπλατ 3

Ζαλγκίρις (Μασκβίτις): Τέιλορ 14, Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8, Χέις 8, Σμιτς 6, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 2, Πολονάρα 9, Ντίμσα 5, Μπουτσκεβίτσιους, Ουλανόβας 10