Βίρτους: Εντυπωσιακή στο Bερολίνο κι “όσο ζει ελπίζει” (videos)

2023-03-09T19:54:13+00:00 2023-03-09T20:46:48+00:00.

09/Mar/23 19:54

Η Βίρτους Μπολόνια πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος και κέρδισε με 96-74 την ουραγό της Ευρωλίγκα Άλμπα στο Βερολίνο παραμένοντας “ζωντανή” στη μάχη της οκτάδας, που οδηγεί στα playoffs.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο παρά τις απουσίες της επέστρεψε στις νίκες με 96-74 στην Ευρωλίγκα κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία και έκλεισε με νίκη τη “διαβολοβδομάδα”, μένοντας παράλληλα κοντά στις ομάδες της οκτάδας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βίρτους Μπολόνια με ρεκόρ 13-15 απέχει μία νίκη από την οκτάδα και παραμένει ζωντανή στο “κυνήγι” της, ενώ η Άλμπα συνεχίζει στην τελευταία θέση με ρεκόρ 7-21 μετρώντας έξι σερί εντός έδρας ήττες.

Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος η Βίρτους!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Βίρτους και με 6 πόντους του Ζαϊτέ προηγήθηκε με 18-12 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 22-14 και τους Ιταλούς να ελέγχουν το ρυθμό με 7/8 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με Τεόντοσιτς – Ουίμς προηγήθηκε με +16 (35-19 στο 14′) μετά από επιμέρους σκορ 13-5.

Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά διψήφια επίπεδα (43-28 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-33 (πριν είχε φτάσει και τους 18) και τη Βίρτους να έχει 13/17 δίποντα και 7/13 τρίποντα!

Το “καθάρισαν” στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Άλμπα να παρουσιάζει καλύτερο πρόσωπο και να μειώνει σε 56-48 (στο 24′) με τον Σμιθ να φτάνει τους 10 πόντους.

Η Βίρτους όμως με επιμέρους σκορ 15-3 ουσιαστικά έθεσε τεράστιες βάσεις για τη νίκη, αφού στο 28ο λεπτό προηγήθηκε με +18 (71-53). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 77-59 και τους Ιταλούς, να είναι αγκαλιά με το διπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί έλεγχαν πλήρως το ματς και στο 35ο λεπτό ήταν μπροστά με 89-63, ενώ στο τέλος πήραν τη νίκη με 96-74.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος, όπου η Βίρτους με 20/30 σουτ προηγήθηκε με 49-33, μία διαφορά που δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο MVP παρά τα 5 λάθη του με 21 πόντους (7/9 σουτ, 2/2 βολές), 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 κερδισμένα φάουλ σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 33-49, 59-77, 74-96

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 8, Προσίντα 5, Σμιθ 12, Βέτζελ 10, Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 3, Ολίντε 10, Κουμάτζε 2, Σίκμα 11, Τίμαν 4, Λάμερς 6, Μπλατ

Βίρτους (Σκαριόλο): Μάνιον, Μπιλινέλι 7, Παζόλα 3, Μπακό 4, Ζαϊτέ 12, Λούντμπεγκ 12, Χάκετ 5, Μέναλο, Μίκι 8, Ουίμς 22, Τεόντοσιτς 21, Αμπάς 2