Ολυμπιακός: Ισοπέδωσε την άμοιρη Μπάγερν κι άριστα 20! (videos)

2023-03-09T21:36:00+00:00 2023-03-09T23:09:00+00:00.

09/Mar/23 21:36

mckissic

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε με 102-74 στο ΣΕΦ την Μπάγερν Μονάχου με ρεκόρ στα τρίποντα (19/3) ολοκληρώνοντας με 2/2 τη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης φτάνοντας τις 20 νίκες.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει με 102-74 και την Μπάγερν Μονάχου -των δέκα παικτών- με ρεκόρ στα τρίποντα (19/30) μετά την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και να κλείσει με το απόλυτο την έκτη “διαβολοβδομάδα” της σεζόν στην Ευρωλίγκα, ενώ παρέμεινε αήττητη απέναντι στους Βαυαρούς στο σπίτι της με 5/5.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός, που δεν είχε στο δεύτερο μέρος τον Σλούκα λόγω σφιξίματος στη γάμπα, μετράει και 5/5 στο ΣΕΦ το 2023 παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 20-8, πριν ταξιδέψει στο Κάουνας για το ματς με τη Ζαλγκίρις (16/3).

Η Μπάγερν με ρεκόρ 11-17 και τέσσερις συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη πρόκριση στα playoffs.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή 100άρα των Πειραιωτών στην Ευρωλίγκα μετά τους 117 πόντους επί της Βίρτους Μπολόνια, ενώ είχαν σημειώσει 95 πόντους στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και 95 επί της Μακάμπι στο ΣΕΦ

Το τέλειωσε πριν καν αρχίσει ο Ολυμπιακός!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με 5/6 σουτ και 7 πόντους του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 15-0 (στο 6′).

Η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 17-7 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 26-12 και τους ερυθρόλευκους να έχουν 10/17 σουτ, 8 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα φτάνοντας τα 8/11 τρίποντα προηγήθηκε και με +18 (40-22 στο 15′), παρότι οι Βαυαροί παρουσίαζαν καλύτερη επιθετική εικόνα και έλεγχε πλήρως το ρυθμό.

Η Μπάγερν έχοντας 6/13 τρίποντα μείωσε σε 45-31 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 55-35 και τον Σλούκα πρωταγωνιστή με 10 πόντους και 5 ασίστ και συνολικά να έχει 20/30 (10/15 τρίποντα) σουτ και 16 ασίστ!

Το ερυθρόλευκο “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με γρήγορο ερυθρόλευκο επιμέρους σκορ 6-2 και τη διαφορά να φτάνει και τους 23 (61-38 στο 23′).  Οι Βαυαροί επιβίωναν από τα μακρινά σουτ (11/20 τρίποντα) και μείωσαν με επιμέρους σκορ 17-5 σε 66-55 (στο 27′) από το -23.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 81-65 και την άμυνα του Ολυμπιακού να χαλαρώνει, αλλά τους Βεζένκοφ, Κάνααν και Ουόκαπ να ξεχωρίζουν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες με 2/2 τρίποντα από ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη και συνολικά με 16/23 (!) έκαναν σερί 6-0 και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +22 (87-65 στο 32′).

Πέντε λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και στους 26 (95-69) και στο τέλος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε τη νίκη με 102-74.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος, όπου ο Ολυμπιακός με 20/30 σουτ και 16 ασίστ πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 55-35 “καθαρίζοντας” από νωρίς το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 18 πόντους (7/11 σουτ, 4/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κερδισμένο φάουλ και 23 στο PIR σε 20:28 παρουσίας στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 55-35, 81-65, 102-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13, Κάνααν 9, Λούντζης, Λαρεντζάκης 14, Φαλ 6, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 18, Παπανικολάου 4, Μπλακ 5, Πίτερς 6, Μπολομπόι 2, ΜακΚίσικ 15

Μπάγερν (Τρινκιέρ): Σίλεϊ 3, Ουίνστον 7, Γκιφάϊ 11, Χάντερ 5, Μπόνγκα 16, Γιάραμαζ 11, Ομπστ 5, Ζίπσερ 5, Βίμπεργκ 5, Γκιλέσπι 6