Εφές: Ζωντανή για τα playoffs με αγχωτικό… θρίαμβο επί της Ρεάλ! (videos)

2023-03-14T20:30:14+00:00 2023-03-18T21:10:05+00:00.

gadamopoulos

14/Mar/23 20:30

Efes-Real-Madrid

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επιβλήθηκε με 90-89 των Ισπανών και πλησίασε στην πρώτη 8αδα της Ευρωλίγκα.

Η λογική θα έλεγε πως απαιτούνταν κάτι σαν η «καρδιά του πρωταθλητή» και το γνωστό καλό πρόσωπό της. Για την Αναντολού Εφές, όμως, αυτό που χρειαζόταν το βράδυ της Τρίτης (14/3) στην Κωνσταντινούπολη ήταν να μη δείξει τη φετινή ασταθή εικόνα της.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν το κατάφερε πλήρως, καθώς αν και παρουσιάστηκε αρκετά διαφορετική κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, παραλίγο να πετάξει στα σκουπίδια τη σεζόν της.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 90-89 των Ισπανών, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής, έμειναν «ζωντανοί» στο κυνήγι της 8αδας και των playoffs και υποχρεώνοντας τη Ρεάλ στην ένατη ήττα της (και μόλις δεύτερη στα οκτώ τελευταία ματς της), άφησαν τον Ολυμπιακό μόνο στην κορυφή της Ευρωλίγκα!

Κι αν η λέξη «θρίαμβος» θα ήταν αρκετή για να περιγράψει μία τόσο σπουδαία νίκη των γηπεδούχων, η υποσημείωση… «παραλίγο αυτοχειρία» θα ταίριαζε στον υπότιτλο.

Η Εφές έφτασε τις 14 νίκες στην κανονική περίοδο και εξακολουθεί να έχει ελπίδες για πρόκριση στα προημιτελικά, καθώς παρέμεινε 10η, αλλά πλησίασε στη μία νίκη τις Μπασκόνια, Παρτιζάν, Μακάμπι και Ζαλγκίρις. Όμως ενώ στο 30΄ βρέθηκε στο +17, είδε τη Ρεάλ να «γυρίζει» το ματς και να προηγείται με 84-83 στο 38΄, με τρίποντο του Γιαμπουσέλε! Η ανατροπή των φιλοξενούμενων, όμως, δεν ολοκληρώθηκε, ώστε μετά τον πρώτο γύρο στη Μαδρίτη να πετύχουν μία δεύτερη ρεβάνς για την ήττα τους στο περσινό τελικό από την Αναντολού…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

και ΕΔΩ η βαθμολογία της Ευρωλίγκα

Για την επερχόμενη 29η αγωνιστική της διοργάνωσης, η Εφές θα υποδεχθεί σε δύο 24ώρα (16/3) στην Κωνσταντινούπολη την Παρτιζάν, ενώ η Ρεάλ θα φιλοξενήσει (16/3) την Αρμάνι Μιλάνο στη Μαδρίτη.

Με τη φόρα του Μούσα

Όπως συνήθως στα τελευταία παιχνίδια της, η Εφές μπήκε στο ξεκίνημα πολύ νευρική στο παρκέ και η Ρεάλ δεν άργησε να το εκμεταλλευτεί. Μετά το αρχικό 4-2 των παικτών του κόουτς Αταμάν, οι Ισπανοί «έτρεξαν» ένα επιμέρους 16-8 και προσπέρασαν στο 7΄ με 18-12, χάρη σε οκτώ γρήγορους πόντους του Μούσα, που δεν είχε αντίπαλο να τον σταματήσει. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν λύσεις, με μόλις 1/5 τρίποντα και κάπως έτσι οι Μαδριλένοι είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο προβάδισμα με 24-18.

Δημιουργία Χάνγκα – απάντηση της Εφές

Οι απουσίες των Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος και Σέρχιο Γιουλ άφησαν ένα κενό στη θέση του πλέι μέικερ της Ρεάλ, ωστόσο ο κόουτς Ματέο επέλεξε να αρχίσει τον αγώνα χωρίς «καθαρό» πόιντ γκαρντ και είδε τον Άνταμ Χάνγκα να τον βγάζει ασπροπρόσωπο, με τρεις γρήγορες ασίστ και σωστές αποφάσεις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 29-22 στο 13΄ και παρά την αφύπνιση του Τιμπόρ Πλάις για την Εφές (και το 29-27 στο 15΄), είχαν το πάνω χέρι ως το 17΄, όταν έφτασαν και στο +8, με 39-31. Μονάχα που εκείνη τη στιγμή, ένα ισπανικό μπλακ άουτ και τα πρώτα καλά σουτ των γηπεδούχων άλλαξαν τα δεδομένα. Η Αναντολού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 11-0 στο τελευταίο τρίλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με καλάθι του Κλάιμπερν για το 42-39!

Τρίποντη «εκτέλεση» χωρίς… Μίτσιτς

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με οκτώ εναλλαγές προβαδίσματος, φάνηκε να προδικάζει εξέλιξη με σασπένς. Κάτι που ίσχυσε ως το 23΄, με το 52-51 της Ρεάλ. Από εκείνο το σημείο, όμως, οι Τούρκοι, παρότι ο Βασίλιε Μίτσιτς ξεκουραζόταν στον πάγκο από τα 17΄ που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος, έβλεπαν το καλάθι σα «βαρέλι». Οι παίκτες του Αταμάν πέτυχαν 8/12 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο (είχαν 14/28 συνολικά) και πετυχαίνοντας ένα επιμέρους 18-4, ξέφυγαν με 69-56 στο 28΄, πριν από το +17 του 30΄ (77-60)!

Αντίδραση της Ρεάλ, αλλά… μίλησε ο Λάρκιν

Κι ενώ όλα έδειχναν εύκολη επικράτηση της Εφές, οι πρωταθλητές Ευρώπης εμφάνισαν και πάλι στο παρκέ τις φετινές αδυναμίες και «ανορθογραφίες» της αστάθειάς τους. Η Ρεάλ δεν πτοήθηκε από το -17 και με μπροστάρη τον Ροντίργκεθ για ένα επιμέρους 15-2 στα πρώτα επτά λεπτά της περιόδου, μείωσε σε 79-75, ενώ προηγήθηκε και 84-83 με τρίποντο του Γιαμπουσέλε στο 38΄! Το τρίποντο του Λάρκιν διαμόρφωσε το 86-84 στο 1:05 για τη λήξη και άρχισε ένα σερί 6-0 της Εφές που έκρινε τα πάντα.

Πού κρίθηκε: Στα 8/12 τρίποντα που πέτυχε η Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο, τα οποία της επέτρεψαν να «χτίσει» μία διαφορά 17 πόντων, αλλά και στο τρίποντο του Λάρκιν για το 86-84 στο 1:05 για τη λήξη.

Παίκτες-κλειδί: Ο Ελάιζα Μπράιαντ μπορεί να μην ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών (με 17π. και 7/10 σουτ),  όμως ήταν εκείνος που μαζί με τον Κρις Σίνγκλετον έβαλαν τη «σπίθα» στην τρίτη περίοδο με τα μακρινά σουτ τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 42-39, 77-60, 90-89.

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 18 (3/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Σίνγκλετον 11 (3/3 τρίποντα), Μπράιαντ 17 (3/5 τρίποντα), Γκαζί, Κλάιμπερν 15 (3/8 τρίποντα), Πλάις 11 (1), Μίτσιτς 10 (1), Μ’Μπαγέ, Ντάνστον 8.

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλδε, Χάνγκα 2, Χεζόνια 8 (2/3 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ντεκ 15, Πουαριέ 5, Κορνελί 2, Ταβάρες 13, Γιαμπουσέλε 8 (2/5 τρίποντα), Μούσα 16 (3/6 τρίποντα).