Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 74-88: Ο… μόνος Παπαγιάννης δεν κέρδισε τους Μίροτιτς και Τόμπι (Videos)

2023-03-23T21:23:53+00:00 2023-03-23T22:04:22+00:00.

23/Mar/23 21:23

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 88-74 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση της στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας, σταματώντας το πράσινο σερί των δύο νικών και παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλε για να πάρει τη νίκη, δείχνοντας θετικά στοιχεία και μαχητικότητα σε ολόκληρο το 40λεπτο χωρίς τους Μπέικον-Πονίτκα!

Του Σταύρου Μπαρμπαρούση/ info@eurohoops.net

Ουσιαστικά η Μπάρτσα κερδίζει και το αβαντάζ της έδρας νικώντας εκτός έδρας μετά δύο αποτυχημένα αποτελέσματα στη σειρά, ενώ οι “πράσινοι” αποκλείστηκαν και μαθηματικά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, πήρε διαφορά ακόμα και με 11 πόντους, έδειξε πολλά καλά στοιχεία στην επίθεση, πάλεψε σκληρά (που ήταν το ζητούμενο του), με κορυφαίο τον Γιώργο Παπαγιάννη ακόμα κι όταν έμεινε πίσω στο σκορ με μεγάλες διαφορές, αλλά δεν άντεξε απέναντι στον Μίροτιτς, τον Τόμπι και τον πλουραλισμό της Μπαρτσελόνα, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ και κράτησε τη νίκη από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα, με μεγαλύτερη διαφορά πάντως από την πραγματική εικόνα του αγώνα.

Αν κι ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ουσιαστικά ποτέ τις πιθανότητες του για τη νίκη, του έλειπε ένα ξέσπασμα, ένα σερί που θα τον έφερνε μπροστά στο σκορ για να κλονίσει την Μπαρτσελόνα και να την αρπάξει την μπουκιά από το στόμα και στο τελευταίο τρίλεπτο η κλάση των Μίροτιτς-Τόμπι έκρινε τα πάντα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Χρήστος Σερέλης αιφνιδίασε τον Γιασικεβίτσιους ξεκινώντας με άμυνα ζώνης και αμέσως ο Παναθηναϊκός το κεφαλοποίησε με ένα γρήγορο προβάδισμα, 9-2, πριν αλλάξει σε μαν του μαν. Κέρδισε έτσι το μομέντουμ του αγώνα και με εξαιρετική αποτελεσματικότητα από κοντά και μακριά στην επίθεση (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6π. ο Παπαγιάννης), ξέφυγε με 14-5, 16-8 και 20-10, με 3:33 για τη λήξη της πρώτης περιόδου!

Ο “καυτός” Παπαγιάννης με τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό στο +11 (23-12), αλλά η έξοδος του αρχηγού για να πάρει ανάσες, τέσσερις άστοχες βολές από Γκουντάιτις-Μποχωρίδη κι ο “πάγκος” της Μπάρτσα κυρίως με Βέσελι, περιόρισαν το πράσινο προβάδισμα στο 25-22 στο 10′.

Από τη στιγμή που βγήκε ο Παπαγιάννης με 11 πόντους (και ο Ουίλιαμς με τον Γκριγκόνις), η Μπαρτσελόνα γύρισε τούμπα το παιχνίδι (25-25) και πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο 12:10′ με 27-25.

Παρότι ο Μίροτιτς έμεινε στον πάγκο, η Μπάρτσα έβρισκε λύσεις από παντού (Βέσελι, Τόμπι, Αμπρίνες), εξασφάλιζε όλα τα αμυντικά ριμπάουντ, έσφιξε την άμυνα της παρά την επιστροφή των βασικών σκόρερ του Παναθηναϊκού κι έκανε ένα επί μέρους σκορ 24-7 για να ξεφύγει με 34-27.
Ένα τάιμ άουτ του Σερέλη άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού (33-34), αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και το άλυτο πρόβλημα που άκουγε στο όνομα… Μάικ Τόμπι (11π. με 3/4 τρίποντα) έκλεισαν το ημίχρονο στο 36-43 με τα “σκουπίδια” να είναι 21-8 για τους “Μπλαουγκράνα”!

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Τόμπι έδωσε τη σκυτάλη σε αυτόν που… περίμεναν όλοι και δεν ήταν άλλος από τον Νίκολα Μίροτιτς. Από τους τέσσερις πόντους του πρώτου ημιχρόνου, ο “Μίρο” πέτυχε δέκα σερί σε δύο λεπτά κι έκανε το 53-39, δίνοντας ένα στιβαρό προβάδισμα στην ομάδα του.
Παρά την αντίδραση του Παναθηναϊκού που μείωσε στους οκτώ με Ματ Τόμας και Γκριγκόνις, ο Μίροτιτς βρέθηκε στη “ζώνη του λυκόφωτος”, φτάνοντας τους 15 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (65-54). Η μαχητικότητα του Αγραβάνη στην άμυνα κι η κατά διαστήματα άκρως αποτελεσματική του επίθεση, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να σταθεί στο παιχνίδι και έτσι μείωσε σε 60-65 με 14 του Παπαγιάννη!

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 68-60 για την Μπαρτσελόνα, αφήνοντας ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα και πραγματικά έτσι έγινε ως το τέλος του αγώνα. Ο φοβερός Παπαγιάννης μείωσε στους πέντε, ο Πάρις Λι το έκανε ξανά αλλά ο Μίροτιτς φτάνοντας τους 26 πόντους κρατούσε σταθερά μία αξιόπιστη διαφορά για την Μπαρτσελόνα, στο +10 στο 37′.
Ένα τρίποντο του Μάικ Τόμπι που είχε να σκοράρει από το 15′, έκανε το 83-72 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα αφού δεν υπήρχε χρόνος στον Παναθηναϊκό για να αντιδράσει εκ νέου.

Δεκάλεπτα: 25-22, 11-21, 24-25, 14-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς, Λι 6 (1/6τριπ.), Παπαγιάννης 19 (2/3τρ.), Μποχωρίδης 5 (1), Ουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης 2, Τόμας 11 (2/4τρ.), Γκριγκόνις 13 (10/11βολ.), Μαντζούκας 5, Γκουντάιτις 4.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα, Σανλί, Βέσελι 7, Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι 8 (9ριμπ., 9ας.), Λαπροβίτολα 2, Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς (1), Τόμπι 16 (4/6τριπ.), Γιοκουμπάιτις 6 (1), Μίροτιτς 26 (4/8τριπ.)

Παίκτης-κλειδί:

Ποιος να το περίμενε πως ο τρίτος σέντερ, Μάικ Τόμπι, θα ήταν αυτός που θα άλλαζε το παιχνίδι σε ατομικό επίπεδο; Όχι ότι είναι κακός παίκτης ο “Σλοβένος”, αλλά οι 11 πόντοι σε 7′ στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Μπαρτσελόνα γύρισε το ματς, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Στη συνέχεια πήρε… μπροστά ο Μίροτιτς ο οποίος προφανώς και ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

Που κρίθηκε:

Τα ριμπάουντ ήταν σαρωτικά υπέρ της Μπαρτσελόνα στο πρώτο μέρος (21-8) και κυρίως στα επιθετικά, κομμάτι που σε όλο το παιχνίδι δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Η μεγάλη διαφορά έγινε από το 8ο λεπτό και σε ολόκληρες τις ενδιάμεσες περιόδους (2η και 3η), χωρίς πάντως ποτέ η Μπάρτσα να νιώσει 100% σίγουρη.