Eρυθρός Αστέρας: (Και) ο Χασάν Μάρτιν κράτησε ζωντανούς τους “ερυθρόλευκους” (Video)

2023-03-24T10:49:05+00:00 2023-03-24T13:58:37+00:00.

24/Mar/23 10:49

Ο Χασάν Μάρτιν έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα και ήταν ένας εκ των παικτών του Ιβάνοβιτς- μαζί με Νέντοβιτς, Μίτροβιτς και Ντόμπριτς- που οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη επί της Μπασκόνια.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας έχει ελάχιστες ελπίδες να μπει στα πλέι οφς, ειδικά αν απόψε νικήσει η Ζαλγκίρις αλλά όσο ζει ελπίζει. Και ειδικά άμα ο Χασάν Μάρτιν συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις:

“Βρίσκομαι στο 100% εδώ και αρκετό καιρό. Απλά έπρεπε να βρω ρυθμό, να αποκτήσω αυτοπεποίθηση. Πήρα περισσότερα λεπτά, έπαιξα με περισσότερη ενέργεια. Ο προπονητής μου είπε πριν τον αγώνα ότι χρειαζόταν την ενέργειά μου, να παίξω δυνατά και αυτό είναι σωστό», είπε ο Αμερικανός σέντερ μετά το θρίαμβο 74:63 επί της Μπασκόνια, που έφερε τον Ερυθρό Αστέρα δύο νίκες πίσω από την οκτάδα.

Ο Μάρτιν έκανε ρεκόρ σεζόν με οκτώ ριμπάουντ, πέτυχε 10 πόντους και ισοφάρισε το καλύτερο του PIR για φέτος με 14 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

“Η αμυντική ένταση μας έφερε τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να μειώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τον αριθμό των κατοχών, επειδή η Μπασκόνια είναι επικίνδυνη στην επίθεση (σ.σ. από τις κορυφαίες). Η επιθετικότητά μας στην άμυνα ήταν το κλειδί”, σχολίασε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού για τους μόλις 25 πόντους που δέχτηκε ο Ερυθρός Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Φακούντο Καμπάτσο είναι ο παίκτης που συνήθως τροφοδοτεί τον Μάρτιν στην επίθεση:

“Λατρεύω τον τρόπο που παίζει ο “Φακού”. Φέρνει μεγάλη ένταση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Υπαγορεύει το ρυθμό μας. Τρέφομαι από την ενέργειά του. Όταν βλέπω κάποιον να “δαγκώνει” έτσι στην άμυνα, μου κάνει πραγματικά εντύπωση. Τον εκτιμώ πάρα πολύ».

Ο Μάρτιν περνάει μία δύσκολη σεζόν στο Βελιγράδι λόγω των τραυματισμών του, αλλά στα τελευταία παιχνίδια βρίσκει λεπτά στο παρκέ και βοηθάει την ομάδα του.

Ως τώρα μετράει μόλις 4.9 πόντους και 3.0 ριμπάουντ σε 19 ματς με μέσο όρο 14 λεπτά στο παρκέ.