Παρτιζάν – Ολυμπιακός 90-75: Τον έκαψε στο “καμίνι” της Stark Arena (videos)

2023-03-24T21:53:26+00:00 2023-03-24T23:20:35+00:00.

24/Mar/23 21:53

nunnally
kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Olimpijakosa u hali Stark Beogradska Arena, Beograd 24.03.2023. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, KK PARTIZAN MOZZARTBET, OLIMPIJAKOS PIREJ, OLYMPIAKOS PIREAUS

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το κακό του διάστημα σε δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο στο Βελιγράδι και ηττήθηκε εύκολα με 90-75 από την Παρτιζάν, παραμένοντας όμως στην κορυφή της κατάταξης και θέλει μία νίκη για τη βαθμολογική εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκ

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο Βελιγράδι, “πληγώθηκε” στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο από τους Έξουμ, Λεσόρ, Πάντερ, Νάναλι και Παπαπέτρου και γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 90-75 από την Παρτιζάν στην “καυτή” Stark Arena για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκα, παρότι στην τρίτη περίοδο μείωσε μέχρι και τους 4 πόντους.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Για την ομάδα του Χρήστου Παππά οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι ΜακΚίσικ, Ουόκαπ και Φαλ, ενώ τα 12/29 σέρβικα τρίποντα (3/19 ο Ολυμπιακός) ήταν κομβικά για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Πλέον η Παρτιζάν με ρεκόρ 17-13 έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση της στα playoffs παραμένοντας στις θέσεις 6-7 μαζί με τη Μακάμπι, ενώ ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 21-9 και μετά το τέλος του νικηφόρου σερί τριών αγώνων παραμένει πρώτος μαζί με τη Ρεάλ και θέλει μία νίκη για την μαθηματική εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας.

Οι Πειραιώτες στην τελευταία διαβολοβδομάδα της κανονικής περιόδου θα υποδεχθούν στο ΣΕΦ Βιλερμπάν (29/3) και Παναθηναϊκό (31/3), ενώ η Παρτιζάν θα δώσει διπλή “μάχη” στο Βελιγράδι με Μπαρτσελόνα (28/3) και Ρεάλ Μαδρίτης (31/3).

Έχασε συγκέντρωση και τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και με -14 στα αποδυτήρια

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα με τον Ολυμπιακό να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 10-9 (στο 4′) παίρνοντας σκορ και δημιουργία από Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Ουόκαπ.

Η Παρτιζάν εκμεταλλεύτηκε την κακή ερυθρόλευκη περιφερειακή άμυνα και με 3/3 τρίποντα πέρασε μπροστά με 15-12 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 27-22 και τον Νάναλι να έχει 10 πόντους και αντίστοιχα για την ελληνική ομάδα ο Φαλ 8, αλλά και συνολικά 0/5 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός “ερωτεύτηκε” το λάθος, η άμυνα του συνέχισε να κάνει… νερά και η διαφορά πήγε στο -10 (34-24 στο 13′). Οι ερυθρόλευκοι υπέφεραν στο παρκέ σε άμυνα και η επίθεση και το σκορ έγινε 40-26 (στο 15′), αφού δεν υπήρχαν λύσεις.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν και με +15 (45-30 στο 18′) με τον Λεσόρ να κυριαρχεί με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ολυμπιακός μετρούσε 7 λάθη (5 ο Σλούκας) και 0/13 τρίποντα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-34 και με τον Σλούκα να σκοράρει το πρώτο του καλάθι και τον Μαντάρ να αστοχεί στην εκπνοή, ενώ ο Νάναλι είχε ήδη 13 πόντους.

Επέστρεψε μέχρι το -4 ο Ολυμπιακός, αλλά στο τέλος λύγισε

Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τον Ουόκαπ να κρατάει με σκορ (8π.) και δημιουργία (9ασ.) όρθιο τον Ολυμπιακό, τον Κάνααν να βρίσκει ρυθμό (4π.) και σε συνδυασμό με την αισθητά βελτιωμένη άμυνα του (2π. σε 5′), παρά τα 0/15 τρίποντα (!) η διαφορά μειώθηκε σε 50-46 (στο 25′)!

Οι Σέρβοι με Έξουμ και Λεσόρ αντέδρασαν με σερί 6-0 και η διαφορά πήγε πάλι στους 10 (56-46 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Σλούκα με έξι σερί πόντους και buzzer beater λέι απ να μειώνει σε 60-52 και να ελπίζει ακόμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ σκόραρε το πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο (1/16), όμως η άμυνα της ομάδας του κόουτς Παππά δεν έβρισκε λύσεις και το σκορ στο 32ο λεπτό διαμορφώθηκε σε 67-60.

Ο Ολυμπιακός έχασε και πάλι πλήρως το ρυθμό και η διαφορά πήγε για πρώτη στο +16 (79-63 στο 36′) με Πάντερ, Λεσόρ, Έξουμ και Παπαπέτρου να κάνουν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση.

Δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ είχε γίνει 83-66 και στο τέλος η ελληνική γνώρισε τη δίκαιη και εύκολη ήττα με 90-75.

Που κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός στο 32′ μείωσε σε 67-60, όμως δέχθηκε επιμέρους σκορ 12-3 με 10 πόντους από Πάντερ – Παπαπέτρου και βρέθηκε στο -16 (79-63) στο 36ο λεπτό και δεν επέστρεψε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λεσόρ με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Νάναλι με 19 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν οι καλύτεροι της Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 48-34, 60-52, 90-75

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, Λεντέι 6, Πάντερ 2, Αβράμοβιτς 17, Σμάιλαγκιτς 5, Παπαπέτρου 10, Έξουμ 15, Νάναλι 19, Λεσόρ 12, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Μαντάρ 4

Ολυμπιακός (Παππάς): Ουόκαπ 8, Κάνααν 4, Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 13, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 6, Παπανικολάου 9, Μπολομπόι, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 21