Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 81-55: Το ΣΕΦ βγάζει… Κυβέρνηση στο Κάουνας (videos)

2023-03-29T21:40:28+00:00 2023-03-29T21:44:22+00:00.

29/Mar/23 21:40

Ο Ολυμπιακός “διέλυσε” τη Βιλερμπάν με 81-55 στο ΣΕΦ παρέμεινε πρώτος στην κατάταξη και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα, το οποίο μπορεί να τον οδηγήσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Final Four που φιλοξενείται στο Κάουνας (19-21/5), ενώ περιμένει και τον Παναθηναϊκό (31/3) για ένα ακόμα ντέρμπι.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τις απουσίες του Κάνααν και αυτής της τελευταίας στιγμής του άρρωστου Φαλ και την αστοχία της από μακριά (6/25) κέρδισε εύκολα με 81-55 χάρη στην κορυφαία φετινή της αμυντική επίδοση τη Βιλερμπάν εντός έδρας και “κλείδωσε” το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Το πλεονέκτημα έδρας μπορεί και να στείλει τον Ολυμπιακό όπως και πέρυσι έτσι και φέτος στο Final Four της διοργάνωσης στο Κάουνας (19-21/5), το οποίο συμπίπτει και με τις Εθνικές εκλογές (21/5) στη χώρα μας!

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 22-9 παραμένει πρώτος στην κατάταξη και εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (31/3, 21:30) στο κλείσιμο της τελευταίας “διαβολοβδομάδας” της κανονικής περιόδου, το οποίο δεν ξέχασε και ο κόσμος της ομάδας που μετά το τέλος του ματς ζήτησε τη νίκη και το 13-0 στα ντέρμπι αιωνίων.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν μπροστά τους ακόμα πέρα από το ντέρμπι δύο ματς στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (6/4) στο Βελιγράδι και με την Μπασκόνια στο ΣΕΦ (13/4), όπου θέλουν να αυξήσουν τις νίκες τους με στόχο το όσο δυνατόν υψηλότερο πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα στο ημίχρονο με ΜακΚίσικ, παρά την αστοχία

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 18-7 στο 7ο λεπτό από τη στιγμή που άρχισε να παίζει άμυνα στο ζωγραφιστό κόντρα στον Φαλ μετρώντας στην επίθεση 7/10 δίποντα και 6 ασίστ με μηδέν λάθη.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Γάλλους να μειώνουν σε 22-13 από το 22-7 και τους γηπεδούχους να έχουν 1/6 τρίποντα και τον Σλούκα με 3 φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με σερί 7-0 για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με +16 (29-13 στο 12′), όμως οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν την ερυθρόλευκη αστοχία (2/11 τρίποντα) και με δικό τους σερί 11-0 μείωσαν σε 29-24 στο 17ο λεπτό, παρότι είχαν 10 λάθη με μόλις 2 ασίστ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 37-29 και να παίρνει βοήθειες στην επίθεση από τον ΜακΚίσικ και τον Παπανικολαόυ και στην άμυνα από τον Μπολομπόι ξεπερνώντας έτσι την αστοχία του (2/15 τρίποντα).

Το καθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ουόκαπ να πετυχαίνει 5 σερί πόντους και να μοιράζει δύο ασίστ σε Βεζένκοφ – Παπανικολάου και τη διαφορά να πηγαίνει πάλι στο +18 (50-32 στο 26′) με επιμέρους σκορ 13-3.

Η διαφορά με τον Σλούκα να δημιουργεί και να σκοράρει πήγε και στους 19 (54-35 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 56-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Λαρεντζάκης έκανε τα τρίποντα του Ολυμπιακού 4/20 και έστειλε τη διαφορά στο σκορ για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (61-40 στο 33ο λεπτό).

Στο 36ο λεπτό οι Πειραιώτες ήταν μπροστά σταθερά με 69-47 και είχαν “κλειδώσει” τη νίκη, την οποία πανηγύρισαν στο φινάλε με 81-55.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ουόκαπ και τον Παπανικολάου έκανε επιμέρους σκορ 13-3 και προηγήθηκε με 50-32 στο 26ο λεπτό “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόκαπ με 11 πόντους (5/6 σουτ), 7 ασίστ με 2 λάθη, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κερδισμένο φάουλ και 18 στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 56-39, 81-55

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 7, Πάπας 5, Σλούκας 4, Φαλ, Βεζένκοφ 9, Παπανικολάου 10, Μπολομπόι 6, Πίτερς 8, Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 11

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 8, Μποστ 8, Καουντί 3, Ντιο 6, Τάιους 10, Φαλ 2, Λάιτι 3, Ομπασόχαν 12, Πονς 3