Εφές: “Πάτησε” τη Βίρτους και διατήρησε τις ελπίδες για οκτάδα!

2023-03-30T21:16:44+00:00 2023-03-30T22:42:18+00:00.

30/Mar/23 21:16

Η Εφές χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κέρδισε με 86-67 στην Πόλη τη Βίρτους Μπολόνια και παρέμεινε “ζωντανή” στο παιχνίδι της πρόκρισης στα playoffs της Ευρωλίγκα, δίνοντας “μάχη” με Μπασκόνια και Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρά την απώλεια του Μπράιαντ Ντάνστον μετά τη Μιλάνο κέρδισε και τη Βίρτους Μπολόνια εύκολα με 86-67. στην Κωνσταντινούπολη με κορυφαίους τους Ζίζιτς, Μπράιαντ και τον Μίτσιτς να μοιράζει 10 ασίστ (μαζί με 7 πόντους) και ολοκλήρωσε με 2/2 την τελευταία “διαβολοβδομάδα” της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές έχει ρεκόρ 16-16 και περιμένει να μάθει τα αποτελέσματα των Μπασκόνια ( με Φενέρ 31/3, 16-15) και Ζαλγκίρις (με Βαλένθια 31/3, 16-5), για να γνωρίζει αν θα παραμείνει “ζωντανή” στο παιχνίδι της οκτάδας στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έχουν υπέρ τους την ισοβαθμία με τους Λιθουανούς, αλλά όχι και με τους Βάσκους και στα υπόλοιπα ματς θέλουν το 2/2 με Φενέρ εκτός και Μονακό εντός και αντίστοιχα η Μπασκόνια να κάνει το πολύ 1/3 και η Ζαλγκίρις 2/3, για να προκριθούν στα playoffs.

Αντίθετα η Βίρτους Μπολόνια με ρεκόρ 13-19 αποκλείστηκε και μαθηματικά από την υπόθεση της οκτάδας.

Μπροστά στο πρώτο μέρος με την άμυνα η Εφές

Η πρώτη περίοδος ελεγχόταν από τη Βίρτους με το ρυθμό και το σκορ να είναι χαμηλά και στη λήξη της οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 13-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζίζιτς σκόραρε και ο Μίτσιτς δημιουργούσε με την Εφές, να κάνει επιμέρους σκορ 13-2 σε 4′ λεπτά και να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (26-15).

Οι Ιταλοί αντέδρασαν με πρωταγωνιστή στο σκοράρισμα τον Μίκι (9π.) και με σερί 7-0 μείωσαν σε 26-22 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-27.

“Καθάρισε” το ματς η Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Εφές να μπαίνει δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-2 να προηγείται με 46-29 (στο 25′) με τον Μίτσιτς να σκοράρει το πρώτο του τρίποντο και τον Πλάις να κάνει τη διαφορά.

Μπράιντ και Λάρκιν ανέβασαν τη διαφορά και στο +18 (51-33 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Μπομπουά και σκορ 60-38!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και στο 34ο λεπτό η Εφές ήταν μπροστά με 70-48, ενώ στο 38′ το σκορ διαμορφώθηκε σε 77-54. Στο τέλος οι Τούρκοι πανηγύρισαν τη νίκη με 86-67.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Εφές έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 24-9 και στο 30ό λεπτό προηγήθηκε με 60-38 “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ζίζιτς με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Μπράιαντ με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 36-29, 60-38, 86-67.

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 5, Μπομπουά 10, Σίνγκλετον, Μπράιαντ 13, Γκαζί 3, Κλάιμπερν 5, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 14, Μίτσιτς 7, Μ’Μπαγέ 5, Ζίζιτς 24

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μάνιον 17, Μπελινέλι 10, Μπακό 6, Λούντμπεργκ 3, Σενγκέλια 3, Χάκετ 2, Μέναλο, Μίκι 11, Καμαρά, Ουίμς 2, Οτζελέγιε 13