Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-73: Έπιασε 13άρι που του δίνει την πρωτιά! (videos)

2023-03-31T22:26:37+00:00 2023-03-31T23:21:11+00:00.

31/Mar/23 22:26

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ. (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα μεγάλο “θρίλερ” στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός “λύγισε” στο τέλος τον Παναθηναϊκό με 81-73 χάρη στην τριάδα των Ουόκαπ, Μπλακ και Βεζένκοφ και παρέμεινε πρώτος στην Ευρωλίγκα, ενώ διεύρυνε και το νικηφόρο σερί του στα ντέρμπι στο 13-0.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να ήταν άστοχη και να τα βρήκε “σκούρα” από τον Παναθηναϊκό του Σερέλη και των Λι, Μαντζούκα και Μπέικον, όμως στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι της Ευρωλίγκα στο ΣΕΦ με 81-73 και έκανε το 13-0 απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο της.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός παραμένει στην κορυφή της Ευρωλίγκα με ρεκόρ 23-9 και θέλει 2/2 σε Βελιγράδι με Ερυθρό Αστέρα και ΣΕΦ με Μπασκόνια για την κορυφή της κατάταξης, ενώ ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 11-21 παρέμεινε 16ος.

Με Μπέικον, Γκουντάιτις και ερυθρόλευκη αστοχία πράσινο το προβάδισμα στο ημίχρονο!

Ισορροπημένο ήταν το ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τον Ολυμπιακό να έχει μικρό προβάδισμα με 8-7 (στο 5′) με 4 πόντους του Φαλ και τον Παπαγιάννη να έχει ήδη 2 φάουλ, ενώ ο Ουίλιαμς σκόραρε 5 πόντους.

Ο Μπέικον βρήκε ρυθμό στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό με 4 πόντους και 1 ασίστ και του έδωσε το προβάδισμα με 13-12 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 17-16 για το τριφύλλι μετά από προσωπικό σερί 4-0 του Γκουντάιτις και τους ερυθρόλευκους, να μετρούν 0/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με το δίδυμο Γκουντάιτις – Γκριγκόνις προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (22-16 στο 12′) παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με “αιχμή του δόρατος” τον Μπλακ που σκόραρε και έφθειρε τον Λιθουανό σέντερ έκανε σερί 9-0 και πέρασε και πάλι μπροστά με 25-22 (στο 13′).

Ο Γκριγκόνις φορτώθηκε με 3 φάουλ για τους πράσινους και ο Μπλακ με 2 για τους κόκκινους με τον Παναθηναϊκό, να διατηρεί το μικρό προβάδισμα με 29-28 (στο 17′) και με τον Γκουντάιτις να πρωταγωνιστεί με 10 πόντους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-33 υπέρ του Παναθηναϊκού που είχε 5 περισσότερα ριμπάουντ (20-15), τους Μπέικον – Γκουντάιτις μαζί με 19 πόντους και άφησε τον Ολυμπιακό στα 0/10 τρίποντα!

Άλλαξαν το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο και στο ντέρμπι Ουόκαπ – Βεζένκοφ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να παίζουν καλύτερη άμυνα, τον Ουόκαπ να δημιουργεί (8ασ.) και τους Βεζένκοφ (6π και συνολικά 12), ΜακΚίσικ και Φαλ να σκοράρουν και να κάνουν επιμέρους σκορ 17-6 παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα με +6 (50-44 στο 25′).

Ο Παπανικολάου με το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού μετά από 12 άστοχα διαμόρφωσε το 53-46 (στο 27′), ο Λι προσπαθούσε μόνος του στο σκοράρισμα για το τριφύλλι (5π στην 3η) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά να πηγαίνει αρχικά στο +9 (55-46 στο 29′) με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 16 και τελικό σκορ 57-48 μετά από 2/2 βολές του εκπληκτικού Ουόκαπ (8π, 10ασ, 4ριμπ, 3κλεψ)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη του κουρασμένου Ουόκαπ και με σερί 8-0 μετά από 2/2 τρίποντα των Λι – Μαντζούκα μείωσε σε 57-56 (στο 32′).

Ο Μαντζούκας με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 63-62 στο 35ο λεπτό παίζοντας κομβικό ρόλο στην ανατροπή του Παναθηναϊκού από το -9 του 30′.

Ο Μπλακ με 2/2 βολές (14π.)  κέρδισε το 4ο φάουλ του Γκουντάιτις και ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ έκαναν το σκορ 68-62, ενώ ο Έλληνας γκαρντ κέρδισε και την αποβολή του Μπέικον με 5 φάουλ!

Παπαγιάννης και Ουίλιαμς με 5/6 για τον Παναθηναϊκό μείωσε στο 36ο λεπτό σε 68-67 και το “θρίλερ” καλά κρατούσε στο ΣΕΦ. Ο Βεζένκοφ επέστρεψε στο παρκέ και με το δεύτερο κόκκινο τρίποντο διαμόρφωσε το 71-67, ο Λι έκανε λάθος και ο Μπλακ με κάρφωμα έδωσε και πάλι “αέρα” στους γηπεδούχους με +6 (73-67) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Λι με τρίποντο “πάγωσε” το ΣΕΦ για το 73-70, όμως ο Μπλακ και πάλι έκανε στο 1:40 το 75-70 και ο εξαιρετικός Μαντζούκας στο 1:30 μείωσε σε 75-72 με 2/2 βολές. Ο Ουόκαπ στο 1:10 με κομβικό τρίποντο έκανε το 78-72 και έχρισε φαβορί τον Ολυμπιακό.

Ο Λι με 1/2 βολές μείωσε σε 78-73, όμως ο Μπλακ και πάλι με καλάθι και φάουλ φτάνοντας τους 21 “τέλειωσε” το ματς για το 81-73 στα 35”.

Που κρίθηκε: Στο 1:30 πριν το τέλος ο Μαντζούκας με 2/2 βολές μείωσε σε 75-72, όμως ο Ουόκαπ στο 1:10 με τρίποντο από τη γωνία έδωσε “αέρα” με +6 (78-72) στον Ολυμπιακό και ουσιαστικά του χάρισε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόκαπ με 11 πόντους, 13 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ήταν εκπληκτικός, ενώ ο Μπλακ με 21 πόντους (καλύτερη φετινή του επίδοση) και 7/8 δίποντα, 7/7 βολές και 2 ριμπάουντ ήταν οι MVPs του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Πάππας, Φαλ 8, Σλούκας 5, Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 3, Μπολομπόι, Πίτερς 4, Μπλακ 21, ΜακΚίσικ 5

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 15, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8, Αγραβάνης, Παππάς, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Τόμας 2, Μπέικον 14, Γκριγκόνις 8, Μαντζούκας 8, Γκουντάιτις 12